| berges234 a întrebat:

Se poate schimba buletinul cel de 18 ani inainte sa expire cu 1 luna 2 sa il pot face iar?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Preschimbarea cartii de identitate se poate face cu maximum 180 de zile anterior ex[pirarii CI actuale, conform OUG 97/2005, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 19.(1) Serviciile publice comunitare de evidenţă a persoanelor eliberează un nou act de identitate în următoarele cazuri:
a) la expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate care urmează a fi preschimbat;
(2) Titularul sau reprezentantul legal al acestuia este obligat să solicite eliberarea unui nou act de identitate, în condiţiile art. 15 şi 16, după cum urmează:
a) cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai puţin de 15 zile, în situaţia prevăzută la alin. (1) lit. a);"