| anonim_4396 a întrebat:

Spaga este o filosofie de viata in Romania la ora actuala? ce putem face sa o anulam fara a suporta consecinte majore? ce este mai important la momentul asta: sa nu primesti sau sa nu dai spaga?

Răspuns Câştigător
| justitiarul a răspuns:

Spaga e o chestiune de viata si de moarte uneori.Nu sunt adeptul spagii,dar cand o fiinta draga mie,a trebuit operata in regim de urgenta, am simtit ca mor si i-am dat medicului triplu fata de cat ar fi luat de la un alt pacient. Teama pentru viata ta sau a cuiva drag te face sa iti pierzi ratiunea.
De primit nu am primit niciodata nimic, pentru ca lucrez in domeniul privat.
Depinde deci de situatie! Poti sa alegi sa nu dai spaga, dar in anumite momente, ca cel descris de mine mai sus, pur si simplu nu poti sa nu dai!

| anonim_4396 explică (pentru justitiarul):

Sint doua categorii de spagari. Prima categorie, cei care iau spaga sa supravietuiasca, pentru ca salariile sint infecte. Si a doua categorie, scirnaviile care-ti cer cu nerusinare spaga, daca vrei sa-si faca datoria si sa nu te plimbe de la un ghiseu la altul si de la o institutie la alta.
Ca sa nu fiu off topic, salariile decente ar reduce numarul spagangiilor, raminind doar cei din a doua categorie, pe care ori ii impusti pe loc, ori ii condamni la munca silnica pe viata (sa plateasca pentru nemernicia lor).

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde de ocazie, daca stii cum trebuie sa vorbesti cu cel care vrea spaga poate bagi spaima in el si nici nu o mai vrea, dar in alte cazuri poti ajunge la puscarie pentru dare de mita.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Utopie

| MidnightLady a răspuns:

Ii filosofie numai pentru astia ca mine, care nu stiu sa dea spaga necunoscutilor si isi mituiesc apropiatii s-o faca.
Pentru restul ii floare la ureche, un mod de viata am putea zice.
Pentru mine cel mai important e sa nu fiu pusa in situatia de a da sau a primi, a elimina spaga e cam imposibil in momentul asta.

| AlinaaAli a răspuns:

In Roamnia, spaga e deja ceva normal si cat se poate de obisnuit, dai spaga, esti curat, dupa parerea lor.
Cunosc un caz, in care se da spaga la greu, fara ca nimeni sa faca nimic, se iau bani la greu, si toata lumea face ce vrea.
Si degeaba se da vina pe oameni, ca ei ar fi cei care dau spaga, cred ca cel mai vinovat este cel care primeste, pentru ca asa il incurajeaza pe cel care da, sa faca mai multe delicte si sa continue sa distruga ceva ce altii se lupta sa construiasca.
Mi se pare absurd sa dai vina pe unu care da spaga, pentru ca cel care ia, este cel care a fost invatat sa nu ia, cel care e obligat sa reclame cand cineva ii ofera ceva, insa, el intinde mana si baga cat poate in buzunar, si atunci? cine-i de vina? aia care ies din scoli, mai politisti, judecatori, etc, care au jurat ca nu vor face asa ceva, dar abia asteapta sa le umfle cineva buzunarele.
Niste oameni de rahat, care ar trebui bagati la zdup, unul cate unul, ca sa fie invatatura de minte pentru restul.
Cat despre intrebarea ta, coruptia, sau spaga mai bine zis, o sa fie peste tot atata timp cat cei care o primesc se satura sa mai ia, si o sa reclame pe cei care au mana lunga si vreau sa dea mita, pana atunci, bineinteles ca omul isi incearca norocul si da cu bani in toate partile daca e in interesul lui. Ne trebuie la conducere si in toate institutiile niste oameni corecti si capabili sa refuze o suma de bani, cat de mare ar fi ea, si cum asa ceva se gaseste mai rar, pentru ca suntem obisnuitit sa rezolvam totul cu bani, nu o sa schimbam niciodata nimic.
Si sa stii ca nu numai in Romania se da spaga, peste tot in lume se da, numai ca la noi, cand te prinde ca ai dat, dai si la ala spaga ca sa te lase in pace si ai scapat basma curata, insa, in alte state asta se pedepseste ca si crima, asa ar trebui sa fie si la noi, pacat!