| anonim_4396 a întrebat:

Spunea cineva :,, Cand Dumnezeu judeca o natiune… ii da conducatorii pe care si-i merita.,,
Credeti ca suntem sub judecata lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Dumnezeu este credincios si drept si din aceasta cauza nu/si exercita suveranitatea la vointa omului. Dumnezeu i/a dat omului posibilitatea sa aleaga sa asculte sau nu de El.Aceasta capacitatea a omului de a accepta sau nu modelarea caracterului sau este hotaratoare. Dumnezeu pune pret pe viata noastra, singurii ochi in care se reflecta valoarea vietii noastre sunt doar ochii Lui.

10 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga-n traista! Suntem sub judecata unor inculti, a unor mitocani, a unor indiferenti la orice le depaseste varful nasului.
Avem liberul arbitru, avem posibilitatea de a alege si ne batem joc de ele.
Judecata de cercopitec: "la ce-mi trebuie mie autostrada, ca n-am masina?", sau, "nu votez, ca nu ma intereseaza politica".
Cred ca, admitand ca exista, Dumnezeu se distreaza pe cinste in clipa asta!

| MMihai a răspuns:

Întrebarea ta demonstrează că trebuie să consumi și ceva lecitină, spre a fi ameliorat procesul de gândire.

| EmaS a răspuns (pentru MMihai):

Tu care cunosti Cuvantul lui Dumnezeu, ar trebui sa stii ca am dreptate privind din perspectiva mea.

| FurtunaDiesel a răspuns:

Avem conducatorii pe care ii meritam. Pana acum trebuia sa miroasa demult a praf de pusca in Piata Revolutiei dar noi stam in casa... asa ne trebuie!

| EmaS a răspuns:

Ba eu cred ca El ingaduie circumstantele si evenimentele in asa fel incat noi sa primim ceea ce meritam.

| M25M a răspuns:

Cred ca dumnezeu, daca ar exista, ar avea lucruri mai importante de facut decat politica. Si daca este implicat in jocul politicii, ori nu se pricepe ori este crud.

| WhatheWow a răspuns:

Eu cred ca romanii pun baza mai mare pe biserica decit pe conducatorii lor si... asta e rezultatul. Daca nu gindesti, ci astepti sa dea Dumnezeu... cu asta te alegi, ce-ti da El!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi se pare foarte adevărată această frază. Dacă naţiunea e plină de cretini, aşa să le fie şi conducătorii. Şi cretini au fost, de ani de zile unul mai cretin ca altul, că doar şi naţiunea evoluează, iar cretinii se înmulţesc.

| Charmant a răspuns:

Nu exista rai iad astea sunt minciuni pentru a speria copii de fapt fiecare suflet se reincarneaza.

| AlinDark14 a răspuns:

Poate spuneti ca sunt sadic sau alte alea dar eu nu cred in dumnezeu..nu pana nu vad-"dumnezeu" e facut in asa fel in cat oamnei sa dea afara tot ce are pe inima ..deci eu unu nu cred...iar popi sunt niste excroci care stiu decat sa ia bani oamenilor pentru nu mai stiu eu ce porcari..intelegi tu eu cred in mine, in ceea ce ma face om, in principile mele.Deci nu suntem sub judecata nimanui noi ne judecam singuri...ca natie.