| Furnicuta000 a întrebat:

Spunea o femeie (care locuieste in Romania) la tv intr-un interviu ca nu are voie sa aiba partener pentru ca are virusul HIV. Dar eu am o cunostinta care are HIV de cand era mica si acum e casatorita si are si copii. Deci care e adevarul? Dpdv legal

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din punct de vedere legal se pedepseste penal, conform Codului penal, citez:
"ART. 354.Transmiterea sindromului imunodeficitar dobândit
(1) Transmiterea, prin orice mijloace, a sindromului imunodeficitar dobândit - SIDA - de către o persoană care ştie că suferă de această boală se pedepseşte cu închisoarea de la 3 la 10 ani.
(2) Transmiterea, prin orice mijloace, a sindromului imunodeficitar dobândit - SIDA - de către o altă persoană decât cea prevăzută în alin. (1) se pedepseşte cu închisoarea de la 5 la 12 ani.
(3) Dacă prin faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) s-a produs moartea victimei, pedeapsa este închisoarea de la 7 la 15 ani.
(4) Când fapta prevăzută în alin. (2) a fost săvârşită din culpă, pedeapsa este închisoarea de la 6 luni la 3 ani, iar dacă a cauzat moartea victimei, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
(5) Tentativa la infracţiunile prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) se pedepseşte."

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Aia cu hiv casatorita, are copii infiati. Altfel daca ii face pe cale naturala raman infectati, exceptie cu tratamentul antiretroviral care poate ajuta sa nasca sanatosi (nu mas baza mult pe asta) oricum infiati ar putea sa fie copii aia. Legat de aia care zice ca nu are voie nu e adevarat, nu vrea ea ca sa nu-i dea boala. Din nou incepem cu povestea, daca ia tratament ii scade activitatea virala de HIV si nu poate infecta chiar daca o face neprotejat.

| Furnicuta000 explică (pentru mgtow):

Nu sunt infiati. Ia tratament si tratamentul ala impiedica virusul sa se transmita la alte persoane si probabil a facut cumva sa fie sigura ca nu se transmite si la copii. O cunosc foarte bine dar nu am intrat in detalii pe subiectul asta

| Wr3nch a răspuns:

Ca te poti casatorii cu cineva care are si el virusul hiv, dar luati amandoi tratament si sunteti ok.

| mi25 a răspuns:

Unde se spune ca nu are voie sa aiba partener. A avea partener nu inseamna ca trebuie neaparat sa se casatoreasca, sa conceapa si sa nasca copii. Folosind prezervativul poate avea si relatii intime. Nu o opreste nimeni. Cred ca nu se poate casatori, altfel nu ar mai avea rost examenul medical prenuptial.

| Furnicuta000 explică (pentru mi25):

Asa a zis si mi s-a parut ciudat

| mi25 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu ma azardez sa spun ca si HIV intra la interdictie la casatorie. Dar a avea partener nu inseamna obligatoriu sa te casatoresti.

| Furnicuta000 explică (pentru mi25):

O fi inteleg ea gresit cine stie

| mi25 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Se poate, cum am scris si eu in loc de "hazardez", "azardez". laughing

| Strwberrs a răspuns:

N-are ce face cu viata ei femeia aia

| pashkal a răspuns:

Nebune femeile astea