| dbourosh a întrebat:

Spuneti-mi va rog:acte necesare pentru a iesi din tara cu un minor romin cu domiciliu in moldova,mai pe scurt:eu si cu sora mea ne ducem in Italia,la agentia Blue Air din Bacau Romania ne-a spus ca trebuie cazier juridic,dar care, moldovenesc sau roman? Va org sa-mi raspundeti,

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui doua elemente esentiale pentru un raspuns corect: cine este majorul si ce cetatenie are, in functie de aceasta va trebui sa-si ia cazierul. Daca majorul este cetatean roman cazierul judiciar se ia din Romania, daca este cetatean al Republicii Moldova de acolo. De asemenea pentru minor, care este cetatean roman, va trebui o declaratie notariala autentificata a parintilor, prin care isi dau acordul ca acesta sa plece in strainatate si indica insotitorul major. Numai bine!

| dbourosh explică (pentru Ioandelasal):

Minorul si eu avem amandoi au pasaport roman si moldovenesc (amandoi), de la agentie mi-a spus ca trebuie cazier juridic, dar eu am domiciliu in moldova, acolo nu am, eu aporximativ fac doar tranzit! Deci?

| Ioandelasal a răspuns (pentru dbourosh):

Acum inteleg, aveti dubla cetatenie, romana si a Republicii Moldova. Daca si locuiesti in Republica Moldova va trebui sa iei cazierul de acolo.

| dbourosh explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles ca de acolo trebuie, dar cel romanesc trebuie? Ca eu ca si cum fac tranzit pe acolo!

| Ioandelasal a răspuns (pentru dbourosh):

Nu ai nevoie de doua caziere judiciare, este destul cel de unde locuiesti stabil.

| dbourosh explică (pentru Ioandelasal):

Ok,mersi!

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreaba acolo unde ti s-a spus ca ai nevoie de asa ceva. Ei stiu mai bine

| Cris06 a răspuns:

Moldovenesc cred...