| alexandru17 a întrebat:

Ca sa treci din Austria in Italia iti trebuie procura? Fiind minor! Roman! dau fundita help!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu-ti trebuie nici o procura, nu stiu de unde o scoateti. Pentru iesirea din tara iti trebuie o declaratie a parintilor, autentificata de un notar public, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major. Numai bine!

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Minor 17 ani să înțeleg, da @alexandru17? Ai nevoie de declarațiile de acord ale părinților prin care aceștia își exprimă consimțământul ca tu să călătorești în străinătate (trebuie indicată o perioadă, de regulă se trece mai lungă și destinațiile). Aceste declarații de acord se dau fie la orice notar din Romania fie în străinătate la Oficiile Consulare sau Ambasadă sau la un notar (ATENȚIE care are dreptul de a supralegaliza cu apostila de la Haga). În ultimul caz, pentru intrarea/plecarea în/din România aceste declarații trebuie traduse de către un traducător autorizat.
Mari succese și o zi cu zâmbet!

| danaG a răspuns:

Cel care te insoteste,are nevoie de imputernicire de la parinti, iar daca esti insotit de unul dintre parinti, acesta are nevoie de imputernicire de la celalalt parinte!

| ioradu a răspuns:

Procura iti trebuie doar cand iesi din Romania atat