| Batmanuel a întrebat:

Stie cineva care e intervalul de ore in care un vecin are voie sa sparga peretii cu bormasina? Nu de alta dar vecinul de jos ma bazaie la cap de la ora 7:30 dimineata si o tine pana la ora 18, in ce interval de ore are voie sa terorizeze blocul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are voie sa terorizeze pe numeni in nici un interval, mai strict fiind in anumite intervale, conform L.61/1991, republicata in 2011, art.3, faptele constituind contraventii, citez:
"25) tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;
26) tulburarea linistii locatarilor intre orele 22, 00-8, 00 si 13, 00-14, 00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora." Numai bine!

| Pimpux a răspuns (pentru Ioandelasal):

Lasa tu Legea si articolele. Fiecare scara de bloc are un interval orar de liniste. Sa vorbeasca cu administratorul.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Pimpux):

Este treaba lor ce orar au. Politia aplica legea si nu orarul scarii.

3 răspunsuri:
| AndreiGrigore a răspuns:

Pai cam asta ar fi intervalul, vecinul tau incepe putin devreme dar termina tot devreme. Funda?