| sined99 a întrebat:

Stie cineva cat valoreaza azi 5.000.000 lei din anul 1997?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Daca vorbim doar de transformarea din lei vechi in lei noi, cei 5.000.000 lei sunt exact 500 RON.

Daca vorbim insa de valoarea reala a banilor, care este cu totul altceva, ca urmare a inflatiei, acei 5.000.000 de lei erau in 1997 mult mai valorosi decat cei 500 lei de astazi, pentru ca valoarea reala este data de cantitatea de bunuri si servicii pe care le poti cumpara cu aceasta suma.
Este greu sa dai o cifra exacta; asa cu ti-am spus, 5 milioane reprezentau 20 de salarii minime pe economie, care acuma este de 750 ron. Echivalata astfel, valoarea ar fi astazi 15.000 de lei. Poti de asemenea aproxima in valuta, 5 milioane valorau in 1997 cam 400 de dolari, insa de atunci a fost afectat de inflatie si dolarul, deci calculul nu este tocmai corect. Poti de asemenea echivala in aur, vezi cat era gramul in 1997, calculezi cat aur puteai cumpara atunci pe 5.000.000 si vezi cu cat se vinde astazi acea cantitate.

In proces, echivalentul valoric se calculeaza de obicei prin aplicarea la suma intiala (500 ron) a unei dobanzi legale, a carei modalitate de calcul insa nu o cunosc.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

"Începând cu data de 3 ianuarie 2011, bancnotele imprimate pe suport de polimer şi monedele metalice din vechea emisiune monetară pot fi preschimbate pe termen nelimitat, fără taxe şi comisioane, doar la Banca Naţională a României, sucursalele Bucureşti, Iaşi, Cluj şi Timiş, prin prezentare la ghişeu sau remitere prin poştă." Aceasta fraza este extrasa de pe site-ul oficial al BNR.
Deci daca este vorba de suma de 5.000.000 ROL, o poti preschimba pe echivalentul ei in RON, adica 500 lei.
Ceva mai mult ai putea primi de la colectionari, dar cum nu e vorba deocamdata de o valoare istorica a lor, nu stiu daca merita efortul de a-i cauta.
Daca te referi doar la echivalentul ca si putere de cumparare a acestei sume in ziua de astazi, cei 5.000.000 reprezentau in 1997 fix 20 de salarii minime... Si cred ca cea mai mare bancnota pe acea vreme era de 50.000... Ah, ai putea scoate ceva profit daca sunt bancnote de 50.000, nefolosite, cu serii consecutivewinking.

| sined99 explică (pentru regis):

Nu ma intereseaza sa vand. ma intereseaza sa stiu cat ar fi in ziua de azi 5.000.000 de lei din anul 97 pentru un proces mai vechi. deci 5.000.000 in ziua de azi ar fi 500 ron nu? exact la asta ma refer la valoarea echivalenta. as vrea daca s-ar putea o cifra mai exacta

| sined99 explică (pentru regis):

Multumesc pentru ajutor!

| regis a răspuns (pentru sined99):

Daca vorbim doar de transformarea din lei vechi in lei noi, cei 5.000.000 lei sunt exact 500 RON.

Daca vorbim insa de valoarea reala a banilor, care este cu totul altceva, ca urmare a inflatiei, acei 5.000.000 de lei erau in 1997 mult mai valorosi decat cei 500 lei de astazi, pentru ca valoarea reala este data de cantitatea de bunuri si servicii pe care le poti cumpara cu aceasta suma.
Este greu sa dai o cifra exacta; asa cu ti-am spus, 5 milioane reprezentau 20 de salarii minime pe economie, care acuma este de 750 ron. Echivalata astfel, valoarea ar fi astazi 15.000 de lei. Poti de asemenea aproxima in valuta, 5 milioane valorau in 1997 cam 400 de dolari, insa de atunci a fost afectat de inflatie si dolarul, deci calculul nu este tocmai corect. Poti de asemenea echivala in aur, vezi cat era gramul in 1997, calculezi cat aur puteai cumpara atunci pe 5.000.000 si vezi cu cat se vinde astazi acea cantitate.

In proces, echivalentul valoric se calculeaza de obicei prin aplicarea la suma intiala (500 ron) a unei dobanzi legale, a carei modalitate de calcul insa nu o cunosc.

| onasis1961 a răspuns:

Păi nu cred ca mai au valoare reala, poate ca bacnota de coelctie!

| Niiiicu a răspuns:

Pai 500 lei ca valoarea nu s-a schimbat s-a schimbat doar numele de la lei vechi la lei noi sau mai bine zis la ron

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic. Sunt bani scosi din functiune (nu gasesc alt cuvant), nu ii mai primste nicaieri.

| alexandru112211 a răspuns:

500 de lei?

| cretzolina93 a răspuns:

500 de lei tongue