| CristiGood a întrebat:

Stie cineva ce reguli trebuie indeplinite pentru a face scoala de soferi in alta localitate decat cea din buletin? poate e cineva in situatia asta si ma ajuta, sunt din Tulcea si vreau sa dau la Constanța, pentru ca sunt student.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scoala de conducere o poti face unde vrei, nu exista o interdictie legala in acest sens, dar este bine sa o faci acolo unde vei sustine si proba practica (conducere prin oras).
In schimb examinarea se poate sustine doar in judetul de domiciliu sau de resedinta (flotant), asa ca daca ai domiciliul in Tulcea si flotant in Constanta poti sustine examinarea in Constanta.

| CristiGood explică (pentru Ioandelasal):

As vrea sa fac asa, dar nu am abar cum pot da orasul la TL, trebuie sa vorbesc cu un instructor in legatura cu masina in ziua examenului?

| Ioandelasal a răspuns (pentru CristiGood):

Poti vorbi cu o scoala de conducere sau cu un instructor si platesti pentru durata probei practice.

| R0byZ00r a răspuns:

De preferat sa iti faci fisa medicala acolo deoarece te vor pune de la scoala sa o semnezi si taxa/cazierul le poti lua si in constanta doar buletinu sa il ai