| ExistaMosCraciun a întrebat:

Stie cineva de ce la Bisericile din mediul rural, la slujba de duminica, toti barbatii prezenti stau in fata, aproape de Altar si se asaza in genunchi doar in anumite momente ale slujbei, spre deosebire de femei, care fac acest lucru mult mai des, pe durata unei slujbe? Are vreo legatura cu ideea de societate patriarhala, sau e tot asa si la Bisericile din oras?

Răspuns Câştigător
| mihaibrasov a răspuns:

Cand eram mic luam ca atare fraza in care ni se spunea clar ca doar barbatii au voie in altar, daca ajung femeile acolo e pacat mare.
In traditie Dumnezeu e vazut ca un barbat, de altfel este reprezentat asa in toate icoanele. In realitate Dumnezeu, ca energie pura, forta primordiala, creator universal, alfa si omega, omniprezenta... nu este nici barbat, nici femeie. Doar este! Ca Isus si Adam au fost barbati e altceva, dar Dumnezeu nu e barbat(si nici femeie). Drept urmare, exista aceasta ordine in bisericile ortodoxe, diferentierea intre barbati si femei, desigur gresita.

6 răspunsuri:
| ExistaMosCraciun explică:

@Leon, iti dai seama ca nu dau explicatii pentru ce imi place sa beau si culoarea de ruj pe care o folosesc si iti dai seama, desigur, ca esti "off topic". E dreptul tau sa ai o parere si sa o exprimi, care chiar daca imi este favorabila sau nu, ma lasa tot atat de rece pe cat era paharul din mana mea.

Răspuns utilizator avertizat
| Leon a răspuns:

Dar tie in schimb iti plac long drink-urile, ce ai acolo in poza Orange vodka? Te dai cu ruj rosu si cand te duci in biserica? Hhhmm cunosc bine tipul tau, desi sincer sa fiu ma atragebig grin

| Leon a răspuns:

Daca ai fi citit putin din rasp mele ti-ai fi facut o minima impresie despre mine. Imi place sa tachinez fetele, de fapt e si o buna metoda de a le cunoaste, desi asa 'virtual' nu e nici pe departe la fel de interesant ca in realitate. Banuiam ca o sa reactionezi asa, repet cunosc bine tipul tau, ma atrage.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreaba un preot de la orice biserica, din apropiere unde locuiesti, sau chiar persoanele care sunt de obicei de serviciu in afara slujbei, acolo unde se vand lumanarile.

| Razvan1807138078340 a răspuns:

Ispitele