| AnoNus a întrebat:

Stima!
Se dă cazul urmator: Iesi cu iubita in oras si stati intr-un parc(loc public unde nu este nimeni de fata), ea are boală pe tine si vrea sa te bage la puscarie, ii spune unei prietene/sora/mamă sa stea undeva ascunsa si sa va filmeze, ea iti spune sa ii atingi sanii pe tricou si pe sub tricou in timp ce va sărutați si asta se vede pe filmare, pe urma ea se duce la poliție si spune ca ai atins o fara sa vrea ea si ai tras de ea, arătând filmarea, ce pățește băiatul daca spune ca ea a vrut sa o atinga? Are voie sa îl filmeze fara acordul lui indf de pers care filmează? Amândoi fiind majori sau chiar si in cazul unde fata este minoră si baiatul major(17-19 sau 16-18). Va mulțumesc si sper cel mai mult sa vada ioandelasal dar prefer cati mai multi sa raspunda(sper ca stiti cand răspundeți nu la misto asa.) Cazul nu este al meu doar ca mi se pare absurd ca cineva poate sa te înfunde atat de simplu daca exista asa ceva..mersi!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar putea fi infractiunea de agresiune sexuala, daca ea spune ca ai atins-o fara voia ei, mai ales ca are si martori pe langa filmare.
Si filmarea va fi acceptata ca proba, fiind loc public si a surprins o infractiune.

| AnoNus explică (pentru Ioandelasal):

Pai si ma rog cum ar putea baiatul sa scape deodată ce nu are nici o vina? Asta i-a cerut, asta a facut..Amenda sau pușcărie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AnoNus):

N-am de unde sti ce ar hotari instanta de judecata, la infractiunea indicata pedeapsa este de la 2 ani la 7 ani.
Doar ca pentru a fi retinuta aceasta infractiune trebuie ca fapta sa fie savarsita prin constrangere sau punerea fetei in imposibilitate de a se apara, ceea ce este greu de dovedit, chiar si cu filmarea sau cu martori, avand in vedere ca a stat linistita, v-ati sarutat, etc fara ca tu sa o lovesti, sa-i tii mainile la spate, etc, respectiv fara nici un fel de violenta fizica.
Opinez ca n-ai fi trimis in judecata, urmarirea penala ar stabili ca fapta nu exista.

| AnoNus explică (pentru Ioandelasal):

Ai dreptate, este aproape imposibil sa dovedești constrângerea deodată ce tu doar stai, mersi.

| darrio2007 a răspuns:

Daca iti este iubită, de ce ti-ar face asta? Luati-va o cameră.

Răspuns utilizator avertizat