| DomnUnic a întrebat:

Stima! O relatie dintre un major de 19 ani si jumatate cu o minora de 17 ani, fata respectiva isi da consintamantul pentru actul sexual dar, baiatul inainte de sex inregistreaza fata fara ca ea sa stie cand consimte ca vrea sa faca sex cu el(pentru binele lui in caz de ceva poate chiar si parinti, nu in caz de neincredere), se poate folosii ca proba in caz de fata are ceva cu el si face magarii de lege? Cazul asta se poate intampla si daca cineva are boala pe tine sa te infunde, deci inregistrarea fara ca ea sa stie, cand consimte viitoarea relatie sexuala este de folos?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O asemenea inregistrare, facuta fara acceptul expres al celuilalt partener, nu este acceptata ca proba in justitie.
Sigur ca poate fi folosita fata de parintii fetei dar si acestia il pot da in judecata, impreuna cu fata, in baza raspunderii civile delictuale, pentru afectarea dreptului demnitate si a dreptului la propria imagine.

| DomnUnic explică (pentru Ioandelasal):

In schimb daca fata/baiatul minor este de acord sa se lase inregistrata cand consimte si pe urma va avea loc sexul in sine, poate fi folosita ca proba?
Chiar si daca iregistrare este facuta online genul skype(cu acordul persoanei inregistrate)?

| Ioandelasal a răspuns (pentru DomnUnic):

Da, daca acordul este fara nici un dubiu, poate fi folosita ca proba.

| sierra1 a răspuns:

" baiatul inainte de sex inregistreaza fata fara ca ea sa stie ...se poate folosii ca proba in caz "

legal nu, pentru mă-sa (dacă e interesată cumva) da