| diana24 a întrebat:

Sunt absolventa de facultate si nu mi-am gasit de munca.Sunt casatorita si astept un copil. Vreau sa stiu ce imi ofera statul pentru a-mi putea creste copilul in conditii omenesti? indemnizatii, ajutor social, ce drepturi am? pot cotiza eu la asigurarile sociale si sa beneficiez de ajutor cind voi naste? in ce conditii? va multumesc.

Răspuns Câştigător
| mihaela_5361 a răspuns:

Ciar daca nu ai cotizat la asigurarile sociale ti va da o indemnizatie pentru cresterea copilului in valoare de 600 RON si alocatia pentru copil in valoare de 200 RON pina la virsta de 2 ani. Este un proiect de lege, inca neadoptat, ca statul sa acorde 600 RON pentru fiecare copil rezultat dintr-o singura sarcina (gemeni, tripleti s. a. m. d.), dar asta probabil ca se va intimpla la anul. Pina atunci, sarcina si nastere usoara!

4 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Legea nr. 19/2000, modificata si completata, reglementeaza 3 categorii de perioade asimilate stagiului de cotizare, prin care si perioada in care persoana a urmat cursuri de zi si a absolvit o institutie de invatamant superior.
In vederea recunoasterii ca perioada utila pentru obtinerea concediului si implicit a indemnizatiei pentru cresterea copilului, cursurile trebuie sa fi fost urmate la zi, pe durata normala a studiilor si finalizate cu examen de licenta sau de diploma. Perioada astfel luata in calcul se refera numai la durata efectiva a cursurilor cuprinsa intre ziua inceperii si ziua terminarii anului universitar, potrivit legii.
@mihaela, legislatia a fost modificata la sfarsitului anului trecut

| masly_8217 a răspuns:

Si sa nu uitam totusi de ajutorul de somaj, nu?

| greg a răspuns:

E de plans ma... e de plans... Poate o sa se faca o revolutie cevawinking

| ingrijitoare a răspuns:

Vei ramine casnica pe viata.