| Condrache_Marian_1989 a întrebat:

Sunt angajat la un magazin cu produse pentru plante ( vindem solutii de stropit pomii, legume pentru sere etc) si m-am cautat pe cnas si nu apar ca am asigurare medicala, dureaza cateva luni pana apar ca si asigurat? Tin sa mentionez ca sunt la magazin de aprox 2 luni

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa 2 luni ar trebui sa apari pe site-ul CNAS ca asigurat de sanatate.
La angajare ti-au intocmit si ai semnat un contract individual de munca?

| darrio2007 a răspuns:

Daca ai semnat un contract de angajare trebuia sa apari ca angajat.

| darrio2007 a răspuns:

Ca asigurat, scuze.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In teorie daca contractul tau este inregistrat si iti sunt platite taxele dupa 2 luni trebuia sa fii asigurat.

| UserRo10 a răspuns:

Salut. Prima data vorbeste cu angajatorul daca ai carte de munca. Posibil sa nu fi cotizat. Daca ai mergi la casa nationala de asigurare si vorbeste cu ei

| adryang78 a răspuns:

Durează aproximativ 3 luni până apari asigurat. În baza declarației 112, depusă lunar de către angajator sau departamentul de contabilitate al firmei, precum și a declarării contractelor de muncă în REGES, în sistemului informatic al CNAS poate dura până la trei luni până la luarea în evidență.
Asta nu înseamnă că nu ești asigurat. Dacă ai vreo urgență, ceri la angajator o adeverință.