| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa imi fac asigurare medicala cu plata directa? Nu sunt angajat dar vreau sa am asigurare adica sa dau 200 de lei pe luna. Am card de asig. Site-ul CNAS nu e bun de nimic si nici doctorita nu stie. Va rog sa imi spuneti cineva care stie

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asigurare privata. Fara spaga - curatenie si respect fata de pacient. Cnas e rusinea sanatatii

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Si fara asigurare si cu de-aia privata tot ma scoate din spital. Nu iti face nimic daca nu esti cu cnas

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti faci privata LA UN SPITAL PRIVAT, DIRECT. Plus de asta, daca discutam de Romania, legea ii obliga sa iti asigure asistenta in cazul in care dai coltul. Du-te pe la urgente si stai un pic sa vezi ce de-a boschetari si tuciurii ajung la triaj si sunt luati inaintea ta...

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da pentru ca ai asigurare privata care acopera ce ai semnat in contract. Cnas sa ramana pentru cine nu isi permite privat. Daca as fi pfa in ro bagam pachetul full option la privat. Ca salariat pun baza un medic de familie & operatiile. Pierd bani la cnas de pomana, bine ar fi daca cnas nu l.as plati deloc sa raman cu aia privata atat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai card de asigurat, ești deja asigurat la CASS, adică ai contract de asigurare cu ei Fără să fii asigurat nu ți se elibera card. Dacă nu îți plătești asigurarea la CASS, lunar, ești decăzut din starea de asigurat.
Dacă vrei o asigurare privată suplimentară, am nevoie de datele dtale. Nu te va costa 200 lei pe lună, ceva în jur de 100 de lei maximum. Mesaj privat și rezolvăm.

| Catrice a răspuns:

Depui declarația aia unica de venit și după ce o procesează ANAFu, plătești ori 1300 și ceva de lei ori nu mai știu cât pe luna (împarte asta la 6 că pentru fiecare luna plătită, ai o lună în plus asigurare)