| SmarandacheCarmen1967 a întrebat:

Sunt angajata cu un contract de munca de 2 ore, ce vechime voi avea?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de vechime, nu se mai foloseste sintagma "vechime in munca" ci sintagma "stagiu de cotizare". Vei avea doar un sfert de zi/luna/an la fiecare zi/luna/an lucrate. Numai bine!

| ioanionel a răspuns:

Cu 2 ore pe zi intr-un an strangi 3 luni, stagiu de cotizare, pentru pensie si de somaj nu poti beneficia, deoarece trebuie sa ai stagiu de 12 luni (8ore/zi) in ultimile 24, cu doua ore nu ai cum sa strangi stagiul respectiv.

| rlpmbg a răspuns:

Se calculeaza un punctaj in functie de salariu si de nr de ore.