| Stefan1602000 a întrebat:

Sunt chemat in calitate de intervenient la un proces in Cluj. Eu stau in Bucuresti si am timp inca 2 zile sa trimit un inscris pentru ca judecata sa se faca in lipsa mea. Aveti un model de cerere? Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nevoie de nici un model, este foarte simpla.
Daca stii ce sex are presedinte completului te adresezi corespunzator, cu domnule sau doamna, daca nu poti cu domnule iar datele tale personale sunt conform actului de identitate:
Domnule presedinte,
Subsemnatul (datele personale - numele si prenumele, CNP, domiciliul complet), avand calitate de intervenient in cauza ce face obiectul dosarului nr.../anul, va rog sa binevoiti a judeca si in lipsa mea, conform celor depuse la dosar.
Solicit aceasta deoarece nu ma pot prezenta la termenul din data de...
Cu respect,
Bucuresti, 23 ianuarie 2023
(Scrii numele si prenumele)
(Scrii semnatura obisnuita)

2 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Poti sa trimiti si prin email, scanat sau direct din word.
De asemenea poti trimite prin fax.
Asta ca sa ajunga la timp, ca prin posta nu ajunge. Poate prin curier.