| anonim_4396 a întrebat:

Sunt divortata si am un copil de 14 ani. Stau in Italia si as vrea sa-l las pe copil cu tata in Romania. Ce am de facut? Precizez ca mi-a fost incredintat copilul complet mie

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tatal va trebui sa intenteze o actiune la judecatorie prin care sa solicite ca minorul sa-i fie incredintat si lui si tu, la fel si minorul, veti fi de acord cu aceasta actiune.

| onasis1961 a răspuns:

Nu se poate decat prin alta hotarare judecatoreasca de incredintare minor care sa fie in favoarea tatalui.

| OnuOnulică a răspuns:

Pai logic ca tatal trebuie sa se duca la judecatorie sa solicite sa il dea lui.

| oprescudorin11 a răspuns:

Ce te impiedica sa-l pastrezi in Italia? Va fi rau pentru toti sa-l plimbati de colo-colo. Daca tatal l-a revendicat ai o sansa, daca nu e ca si cand l-ai arunca in strada! Ce te face sa faci gestul asta? Eu am fost intr-o situatie oarecum similara.La 14 ani, un copil e in cea mai fragila perioada a vietii lui. Daca-l plimbati de colo colo e ca si cand l-ati omora.