| anonim_4396 a întrebat:

Sunt Ferm Convins ca peste 10 15 ani Romania Si restul tarilor Uniuni Europene Nu se va mai numi Romania ci pur si simplu va fi pur si simplu doar o mica parte }si am uitat sa spun ca uniunea europeana nu se va mai numi asa ci Sec.Statele Unite Ale Europei.Si am mai uitat sa spun ca Uniunea De azi Pe viitor se va mai largi... Iar Peste 30 de ani Va intrece Statele unite ale Americi Va fi o mare Batalie si intrecere intre Statele Unite Ale Europei Si Statele Unite Ale Americi.

Voi Ce Credeti Am Dreptate?

Eu asa Cred Si sunt Convins De Asta

Răspuns Câştigător
| lplostonyou a răspuns:

Arde carnea pe mine cand va vad cum mintiti

Cum furati de la noi...si zambiti!

Luati de la copii,de la mame,de la tati

Dupa care tipati ca prea mult ne ajutati!

Sa muncesti tu o luna,sa ajungi la chenzina,

Sa ai frica sa iti faci un plin de benzina:

Dar n-ai de un' sa stii ca din coloana oficiala

Se vede mai frumos tot ce este pe afara...

Sa mergi tu cu copilu-n magazin, el sa vada

O ciocolata-tu sa-i spui ca e stricata:

Dar n-ai de un' sa stii ce-i aia nivel de trai!

Noi suntem statistica, iar tu trai pe vatrai.

Te-as da la programul rabla pentru politicieni:

Nu te doare gura cand vorbesti despre cetateni,

Despre popor, despre viitor,

Cand tu nu oferi ceea ce oamenii vor!

In lupta cu puterea pentru tot ce e al meu,

In lupta cu puterea, ca m-am saturat de greu,

In lupta cu puterea suntem

Ne-am saturat sa va credem!

Spune-mi tu cati ani mai vrei sa ma minti,

Ca sunt satul de hoti care se dau sfinti.

Cat crezi ca mai induram cuminti,

Ca-n jurul meu lumea strange din dinti!

Asa nu se mai poate: miliardele

Imprumutate s-au dus toate, fara rezultate.

Poate vrei sa mai promiti ceva

Stii cine-o sa creada? Fix nimenea!

Faci legi, dai legi si te legi,

Dupa care te dezlegi, ca tu faci legi.

Vrei zambetul meu - paravanul tau,

Vrei viata mea ca sa te urci pe ea.

Reprezentam treptele pe care urci

Cand o sa plece toti, sa vedem pe cine te urci.

Prin tot ce faci esti contra mea

Cum ai vrea ca eu sa fiu de partea ta?!

In lupta cu puterea pentru tot ce e al meu,

In lupta cu puterea, ca m-am saturat de greu,

In lupta cu puterea suntem

Ne-am saturat sa va credem!

Satul de minciuni si de vorbe goale,

Cum ar zice Caragiale: "Intelegi matale?"

Frigul si foamea se-arata din nou,

Dac-ar trai Nicolae, ar zambi ca un bou.

Crezi tu ca-mi place sa sufar non stop?

Platim imprumuturi facute fara scop.

Poate o sa reusesc sa scap cu bine

Tot ce zici si ce faci sa ramana-n tine!

Fara iluzii, gata suspine!

Dar parca te-aud ca o sa fie bine

Am o intrebare: bine pentru cine?

Bine pentru mine sau bine pentru tine?

Nivelul de trai e prea sus- la noi n-ajunge,

Tot ce ne-ai promis ne-a ajuns in sange!

Vorbe cu otrava aruncati inspre noi

Si sentimente-ascunse, manjite cu noroi.

In lupta cu puterea pentru tot ce e al meu,

In lupta cu puterea, ca m-am saturat de greu,

In lupta cu puterea suntem

Ne-am saturat sa va credem!

9 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Raţionamentul tău are o serie de găuri (unele din ele chiar mari de tot) însă per ansamblu ideea nu e chiar totalmente greşită.
Totuşi, trebuie ţinut cont că:
1. Zona euro e şubredă rău şi e posibil ca în 10 ani aceasta să se prăbuşească. Dacă se prăbuşeşte - Pa pa stat unitar SUE.
2. Politica UE nu e chiar una de coeziune, deşi asta îşi doreşte. Pur şi simplu, în prezent, interesele statelor sunt mult-mult prea diverse şi chiar divergente în multe cazuri (vezi islamofobia din vest, dezvoltarea turismului din est, mai adaugă viziunea Olandei... eeehaa! E complicat!)
3. Pe viitor se va mai lărgi, spui tu. Corect! Însă cu siguranţă (iar cu asta sunt dispus să pun pariu!) nu se va mai lărgi în următorii 10 ani! Or să mai ia Croaţia relativ uşor dar... cam atât! Republica Moldova încă nu pentru că nu vor ruşii, conflictul transnistrean e departe de-a fi stins, ţările din fosta Iugoslavie sunt total instabile, etc. etc.
4. În 30 de ani vor întrece SUA. Hmm! Păi au întrecut-o deja! Economia din UE este, în acest moment, peste cea americană. E adevărat că nu se datorează creşterii producţiei europene sau ceva de genul ci pur şi simplu pentru că SUA e aproape de faliment.
5. "Eu asa Cred Si sunt Convins De Asta" - Sfat prietenesc: Dacă eşti convins de ceva = nu suporţi dezbatere şi critică constructivă pentru afirmaţiile tale = nu mai are sens să întrebi. Sfatul meu este să fii puţin mai moderat în afirmaţii căci nu întotdeauna ai dreptate şi în mod clar nu deţii adevărul absolut.

Numai bine!

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @Galamaz! Totul e posibil, dar ceea ce descrii tu aici e ca în povestea cu drobul de sare "pică sau nu pică?", însă noi suntem insignifianți pentru a interveni la acest nivel. Nemulțumită sau nu de condițiile socio-economice din prezent eu cred încă în spiritualitatea nației române, în bunul simț și echilibrul care-i caracterizează pe majoritatea dintre noi. Eu sunt o idealistă dacă vrei și credința mea este că binele învinge întotdeauna, iar toate greutățile actuale vor fi depășite în viitorul apropiat sau îndepărtat, asta numai Dumnezeu știe.
O zi cu zâmbet și gânduri limpezi să ai!

| mgtow a răspuns:

In primul rand stai sa vezi daca mai traim pana atunci, daca criza merge pe picior rau va fi pustietate in toata planeta.

| PinkPanther a răspuns:

Posibil sa se apara ceva de genul Statele unite ale Europei, care sa fie un stat mare iar Romania sa fie doar un fel de "judet" dar treaba asta nu se va intampla in 10-15 ani ci in vreo 50 - 100 de ani. Si da UE se va extinde, dar restul lucrurilor sunt relative, si vezi ca ai uitat de Asia

| VadTot a răspuns:

Deci Totul "Va fi acaparat de UE Si se Va numi S U E ok? Pt Toata lumea.>?

| MariuZ a răspuns:

Te-ai gandit mult? Si inca o chestie: nu ai pic de punctuatie in intrebare. Noroc ca nu ai scris cu majuscule in cele mai nepotrivite locuri in prevestirea asta facuta de tine si ca nu e obositor sa citesti aberatia asta. Bafta, la anul' treci in clasa a IV-a!

| tapeee a răspuns:

Sa zicem ca asta ar fi plauzibila, dar intervine ceva: ASIA unde se afla in toata chestia asta? China si Japonia ar avea ceva de zis, dar nu ar face parte din SUA sau SUE.
Totusi eu nu cred ca se va ajunge la asa ceva...

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Uiti cam multe. laughing

| OMGIMSOFATICANTMOVE a răspuns:

Sincer, nici macar nu mi se pare ca asta se urmareste. Daca ai citit ceva drept comunitar, mi se pare ca l-ai inteles gresit.