| drug41 a întrebat:

Am si eu o intrebare. pentru oameni care cunosc legea
Ce se poate intampla daca un grup de indivizi ma ataca si eu il injungi pe unul din gurp ( nu mortal ) si restul pleaca. chem politia. care ii vinovatu? + ca am un martor?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de ce va stabili ancheta si instanta de judecata.
Daca se va retine legitima aparare nu vei pati nimic.
Daca se va retine depasirea legitimei aparari poti fi condamnat, o condamnare mai usoara.

| raluk27 a răspuns:

In principiul, e legititima aparare, daca se dovedeste (declara si acel martor), ca ai fost atacat efectiv. Adica individul a pus mana pe tine, atactul a fost, direct, material si iminent. Daca doar te-a amenintat, v-ati certat, nu se retine legitima aparare. In cazul in care nu sunt indeplinite conditiile atacului, si totusi l-ai injunghiat, in functie de faptul ca victima depune plangere si de numarul zilelor de spitalizare, s-ar putea sa te alegi cu dosar penal pentru vatamare corporala/ vatamare corporala grava.

| Sadop a răspuns:

Se considera legitima aparare, din cate stiu eu, dar asta trebuie sa dovedesti.
Bafta!