| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in cl. a 12-a si as vrea sa ma transfer de la profilul mate-info la stiinte sociale si directorul nu-mi vrea aprobarea transferului pe motiv ca regulamentul liceului nu permite transferul in timpul clasei a 12-a, dar Art.136(2)prevede ca "Elevii din clasele a X-a – a XII-a/a XIII-a se pot transfera, de regulă, la clasele la care media lor din ultimul an este cel puţin egală cu media ultimului promovat din clasa la care se solicită transferul. Excepţiile de la această prevedere se aprobă de către consiliul profesoral."din REGULAMENTUL DE ORGANIZARE ŞI FUNCŢIONARE A UNITĂŢILOR DE ÎNVĂŢĂMÂNT PREUNIVERSITAR nu prevede ca transferul elevii din clasele a 12-a depinde si de regulamentul intern al liceului...

Ce pot face in acest sens? reclamatie la inspectoratul scolar...

Răspuns Câştigător
| MrHaipa a răspuns:

Da. spune-i directorului ca depui plangere la inspectorat. daca tot nu iti aproba transferul depune plangere.