Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Sunt intr-o situatie foarte delicata si nu stiu ce sa fac. Maica-mea mi-a lasat o garsoniera pe numele meu, insa are drept de uzufruct. Parintii mei stau in apartamentul lor iar singurul meu venit provine din inchirierea garsonierei. Problema e ca mama a inceput sa se poarte foarte ciudat in ultimul timp si e foarte labila psihic, oricat de frumos as incerca sa vorbesc cu ea sau orice as face, nu-i convine nimic si ma ameninta mereu. Nici nu-mi mai pot continua studiile de frica ca o sa raman in strada si ea o sa se bage peste garsoniera. Ce pot sa fac ca sa nu mai aiba nici un drept acolo sau cel putin sa ma lase in pace si sa nu-mi faca probleme? Multumesc!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti face nimic daca uzufructul este viager (pe viata). Singura posibilitate este ca parintii sa renunte la dreptul de uzufruct, printr-o declaratie notariala autentica si pe care s-o duci la CF ca sa-l radieze.

mira
| mira a răspuns:

Schimba-ti conduita fata de ea.Cucereste-o, doar este mama ta.

| anonim_4396 explică (pentru mira):

Ce conduita pot sa am fata de o 'mama' care isi inseala sotul (daca nu cumva l-a si inselat stand in aceeasi casa cu ei, ca n-am stat sa-i pazesc) si care isi trimite mesaje obscene cu tot felul de agramati boschetari, ca oameni la locul lor care sa vorbeasca atat de dizgratios, nu pot fi.

Exemplu:

http://i62.tinypic.com/8xudsi.jpg
http://i61.tinypic.com/1zch0uo.jpg
http://i60.tinypic.com/2utlr91.jpg

Unul din indivizi cu care se consulta ea in legatura cu garsoniera si cum sa ma dea pe mine afara.

| anonim_4396 explică (pentru mira):

Si cand te gandesti ca femeia asta a fost profesoara la viata ei si nu o inculta cu 4 clase.

| anonim_4396 explică (pentru mira):

A da, am uitat sa spun care-i injuratura ei favorita cand se supara pe mine ca exist:
"Baga-te-as in...zda ma-tii"

Mehuehue.

| doctorandus a răspuns:

Poti incerca s-o declari iresponsabila.

| PedoBarbie a răspuns:

Cu toţi sunt normali până ajungi să-i cunoşti.

| StamateAlina1987 a răspuns:

Cel mai bine, cauti un sfat de la un avocat sau intrebi pe un forum de avocati / notari.

| MaRyWssssss a răspuns:

Cel mai simplu ai putea sa vorbesti cu un avocat si sa il intrebi ce poti face in acest caz