| Schnitzel a întrebat:

Sunt la o facultate la buget si vreau sa dau din toamna la inca o facultate, care e mai scumpa. Se poate sa trec pe taxa la prima facultate, desi sunt anul 2, ca sa pot fi la buget la cealalta, pe care o incep din toamna? Cunoasteti pe cineva care a facut o rocada de genul asta sau stiti daca e posibil? Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Teoretic se poate face lucrul asta daca cea de-a 2-a facultate are locuri disponibile la buget iar tu ai medie suficient de mare. Cred ca va trebui sa faci o cerere de trecere la taxa la facultatea la care esti acum sau asa ceva. Trebuie insa sa tii minte ca in orice moment poti trece la taxa chiar si la a 2-a facultate pentru ca aceste clasamente (taxa-buget) se fac semestrial sau anual, in functie de facultate. Si inca ceva, daca ai facut deja un an la buget la prima, la cea de a 2-a poti beneficia de locul la buget cu un an mai putin (daca facultatea este de 4 ani, poti face maxim 3 la buget).

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform legii poti urma o singura facultate la buget, fara a exista prevederi exprese pentru situatia expusa de tine.
Problema se poate rezolva doar in functie de regulamentele facultatilor, respectiv daca acestea accepta sa treci la prima la taxa si la a doua la buget, asa ca trebuie sa vezi ce spun regulamentele in aceasta privinta.