| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o intrebare in legatura cu facultatea happy. Deci am facut o prima facultate la buget si acum as vrea sa incep alta pentru ca am considerat ca prima alegere nu ma reprezinta si nu este ceea ce as vrea sa fac toata viata sad... Daca incep o alta facultate intru la cu taxa dar cineva mi-a spus ca daca am medie buna in anul 2 poti fii trensferat la fara taxa, chiar se poate asa ceva?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Legea Educatiei Nationale 1/2011
Cap. III Admiterea în programe de studii
Sectiunea a 5-a Organizarea studiilor universitare
Art. 142
[...]
(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Da,in functie de facultate.acum in septembrie cand este a doua sesiune de inscrieri, vor fi locuri numai la taxa, dar daca ai medii foarte mari si ii depasesti pe cei de la buget, te vor repartiza pe tine la buget, iar pe ei la taxa.

| peperonies a răspuns:

Nu. poti face doar o facultate moca. restul se platesc. stai sa ghicesc, ise cu masterat in sosologie?