| SoniaCookieMonster a întrebat:

Sunt legi care sa interzica amenintarea verbala? daca da care sunt acestea si de ce dovezi este nevoie in instanta pentru a acuza... de exemplu inregistrarile audio sunt bune?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca exista, fapta poate fi incadrata, dupa caz, in infractiunile prevazute de art.193 ori 194 Cod penal, citez:
"Ameninţarea
ART.193. Fapta de a ameninţa o persoanã cu sãvârşirea unei infracţiuni sau a unei fapte pãgubitoare îndreptate împotriva ei, a soţului ori a unei rude apropiate, dacã este de naturã sa o alarmeze, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendã, fãrã ca pedeapsa aplicatã sã poatã depãşi sancţiunea prevãzutã de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţãrii.
Acţiunea penalã se pune în mişcare la plângerea prealabilã a persoanei vãtãmate.
Împãcarea pãrţilor înlãturã rãspunderea penalã.
Şantajul
ART.194.Constrângerea unei persoane, prin violenţã sau ameninţare, sã dea, sã facã, sã nu facã sau sã sufere ceva, dacã fapta este comisã spre a dobândi în mod injust un folos, pentru sine sau pentru altul, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
Când constrângerea constã în ameninţarea cu darea în vileag a unei fapte reale sau imaginare, compromiţãtoare pentru persoana ameninţatã, pentru soţul acesteia sau pentru o rudã apropiatã, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani."
Pentru dovedirea infractiunilor este nevoie de martori. Inregistrarile audio sunt bune doar daca au fost autorizate ori faptasul a stiut ca este inregistrat si a fost de acord, in caz contrar, de inregistrari ilegale, nu vor fi luate in considerare, ca probe, de instanta de judecata. Numai bine!

4 răspunsuri:
| danielcretu1980 a răspuns:

Exista. vezi codul penal.
sunt bune inregistrarile, dar cel mai sfant e sa ai martori.

| francesca89 a răspuns:

Inregistrarile audio nu sunt dovezi, eu asa stiu.totusi,daca ai astfel de probleme ar trebui sa vb cu cine care'ti poate spune exact de ce ai nevoie.bafta

| aℓℓ3XAnDry a răspuns:

Martori si inregistrari

| FarrellBull a răspuns:

Ah
ce spui acolo?