| Nume6 a întrebat:

Sunt mai fericiti oamenii care traiesc in alta ţară?

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nici dracu nu e fericit in iad langa femei si bautura pentru ca a devenit un chin, fericirea o avem cu toti, nu tine de tara,persoanele voluntare,sociabile,merg prin excursii sunt mai fericite ca alti, daca iubesti si esti iubit, bucurate de fiecare clipa dar nu prin materialism si prin gandire, pace, meditatie

| Violleta2022 a răspuns:

Fericirea nu tine de locul unde te aflii, ci de trairile tale interne si personale, de multumirea ta sufleteasca, de echilibrul tau psihic.

Fericirea pentru mine este acolo unde este familia mea!

| Drimmero a răspuns:

Nu chiar, climatul cred ca e unul din cei mai importanti factori, se facuse un studiu acum cativa ani si cica dintre europeni, nordicii sunt cei mai depresivi din cauza climatului si pentru ca in special in Norvegia ziua tine foarte putin, pe cand cei care locuiesc intr-un climat mediteranean ar fi cei mai fericiti, au si motive cand acolo e cald 90% din an, sau intr-un climat ecuatorial, dar acum depinde si de politica unei tari, de nivelul de trai, una alta, dar tind sa cred ca si climatul influenteaza foarte mult starea oamenilor.

| Catrice a răspuns:

Cică finlandezii sau scandinavii nu mai. știu, ar fi cei mai fericiți oameni.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Harfagre):

Ai dreptate

| Frank51 a răspuns:

Nu-ti putem raspunde deoarece noi traim doar intr-o tara si nu avem termen de comparatie. Conform statisticilor, Finlanda este tara cu cei mai fericiti oameni.

| Nume6 explică (pentru Frank51):

Mă rog avand in vedere ca sunt multi romani plecati peste granite credeam ca se afla si ei pe acest site sa imi ofere un raspuns

| Frank51 a răspuns (pentru Nume6):

Nu există un răspuns clar. Românii plecați sunt un procent prea mic din populațiile altor țări, și nu pot fi luați în considerare. Doar studiile pot să îți ofere un răspuns.

| Zuzu1991 a răspuns:

Sigur, mai ales aia din Somalia care nu au ce manca

| Werrich a răspuns:

Depinde de țară, ca și Coreea de Nord e alta țară dar nu sunt fericiți. Poate în Suedia.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oriunde poți fi fericit dacă ai prieteni adevărați și ești in relații bune cu familia, un loc de munca stabil, o iubita, dacă le ai pe cele enumerate de mine poți fi și la sat fericit undeva în România. Nu locul te face mai fericit ci de cine ești înconjurat și iubit/apreciat ***.

| Andreeaioan115 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am prieteni și nici iubit ((( nu am cum sa fiu fericita

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nici eu nu am, asta e!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu banii câștigați mai ușor in afară aduc fericirea ci relațiile dintre inimi.
Si dorul de țară te macină.
Dar, ce-i drept, poți să duci o viață decentă, fără lipsuri.

Răspuns utilizator avertizat
| KR0NSTADT a răspuns:

Unii da, alții nu. Depinde ce înțelegi prin fericire.

| BlueRoby35 a răspuns:

Se zice ca sunt mai fericiti oameni ce traiesc in Noua Zeelanda, dar asta e o chestie subiectiva. Unii sunt extrem de fericiti oriunde s-ar fi nascut, alti de la zi cu zi doar in depresie desi tara le e foarte avansata/bogata(Japonia e una dintre cele mai depresive tari).

Eu m-am mutat in UK la 13 ani. Deci am crescut aproape egal si in Romania dar si in UK. In amandoua tarile am avut situatii unde eram la pamant cu moralul, dar si foarte fericita cu viata mea.

Ca si copil in Romania am fost destul de fericita, poate mai fericita decat sunt acum in UK, pentru ca aveam inocenta si libertatea de copil. Dar am dat si de saracie, rasism si am fost data de-o parte in toti anii mei de gradinita si scoala primara de altii. Imi pare bine ca nu am prins liceul romanesc, nu cred ca rezistam mental.

Aici in UK sunt fericita ca am accesul la o facultate de arta pentru jocuri video, ceea ce nu as fi avut posibilitate sau banii sa fac in tara. Si sunt extrem de fericita sa fi avut posibilitatea la o operatie pe inima ce nu se facea pe atunci in Romania, ce mi-a salvat viata. Iar totusi doar recent incep sa ma bucur mai mult de toate chestiile din viata in UK, pentru ca pana acum am avut multe momente grele, de singuratate ca si adolescent, de mai mult rasism si primele probleme in dragoste ca adult.

Faptul ca sunt in alta tara nu a schimbat foarte mult balanta de chestii bune si rele. Deci pot sa zic, ca fericirea si tristetea imi este destul de egala asa cum mi-a fost si in Romania.