| oanaalarisa a întrebat:

Sunt minora 16 ani, si prietenul meu major... vreau sa plec cu el de tot, dar mai intai vreau sa stiu ce ni se poate intampla fiecaruia dintre noi legal...

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parintii pot solicita, printr-o actiune in justitie, sa se hotarasca intoarcerea ta la domiciliul lor, pe tot timpul cat esti minora.
Daca ai plecat de bunavoie atunci prietenul tau nu va pati nimic, nu a savarsit vreo fapta ilegala.
Eu sunt de parere sa nu faci acest pas, gandeste-te ce vei face dupa aceea, cine te va intretine cat timp mai faci scoala, ce se va intampla daca veti avea un copil, etc.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Conform noului Cod Penal art 113 (3) minorul peste 16 ani raspunde ca un major. In acesta situatie nimeni nu va poate face nimic. Singura treaba este ca este prea de vreme si nu ti-ai implinit menirea sociala, scoala.

| SkyPilot a răspuns:

Lui, nimic atata timp cat tu esti de acord cu ceea ce se intampla. Pe tine pot veni parintii sa te ia acasa cu politia.

| pufulescu a răspuns:

Stai mai bine acasa fiindca nu se stie unde te va duce si ce te va pune sa faci.
E plin de astfel de cazuri prin presa.

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

Lui depinde daca tu vei spune ca nu ai fost fortata, silita, etc. doar ca pana la 18 ani raspund de tine parintii

| BogdanDediu a răspuns:

Gandeste-te bine ce faci dar nu inteleg daca parinti tai te lasa nu e nici o problema daca nu ai belit-o! laughing