| anonimus1223 a întrebat:

Bai, deci am 16 ani si vreau sa plec de acasa ( nu-l mai suport pe tata DELOC ). Vreau sa stiu cat mai multe despre chestia asta ( daca e legal sau nu, daca se poate intampla ceva rau, tot ). Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| beastboy84 a răspuns:

Unde o sa te duci? cum o sa te descurci, ca nici major/a nu esti... ar fi mai bine sa te gandesti de 2 ori inainte sa faci o prostiewinking

| anonimus1223 explică (pentru beastboy84):

De fapt, as sti, dar nu's 100 % convins ca vreau sa fac asta X_x

| anonimus1223 explică (pentru beastboy84):

Major big grin si de fapt as sti unde tongue

| beastboy84 a răspuns (pentru anonimus1223):

"ai sti" dar daca te gandesti sa mergi la un asa zis prieten bun, parintii lui/ei crezi ca nu vor avea ceva de spus?

| anonimus1223 explică (pentru beastboy84):

Mda...bine aveti dreptate, deja m-am razgandit pentru moment. Multumesc! sad happy

9 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Hai sa-ti spun cum sta treaba.
Pe langa faptul ca iti vei speria teribil parintii, acestia oricum te va da disparut.Vei aparea in ziare, la tv ca persoana disparuta.Parintii tai vor face tot ce-i omenesc posibil sa te gasesca.Vor alerta politia, vor intreba colegii si prietenii tai.
in cazul in care vei fi gasit e posibil sa ajungi intr-un centru de plasament pana vine cineva dupa tine.Si nu cred ca iti doresti asta.
Dar daca fugi...ce vei face? unde dormi, ce mananci? Vei sta pe strazi? Oare se merita?
Stiu ca viata de adolescent e teribil de grea.Am de a face cu adolescenti.
Eu am spus-o intodeuna adolecentilor.COMUNICAREA,DIALOGUL sunt cele mai bune cai d a rezolva problemele. Discuta in primul rand cu mama ta vorbeste-i de ce framanta vizavi de tatal tau. Daca parintii tai vor vorbi despre problemele tale, treaba se va schimba.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| thewomaninwhite a răspuns:

Inainte sa faci asta ar trebui sa te gandesti de 1000 de ori este o solutie se numeste emancipare dar trebuie sa ai niste argumente legate de acest proces cauta pe google mai multe despre emancipare si vei gasi

| TeCiupe a răspuns:

Mai bine incerci sa vorbesti cu el....si sa va rezolvati problemele. Normal ca nu e legal pentu ca ai doar 16 ani...