| Suki08 a întrebat:

Or
Buna, am 15 ani si sunt din Calarasi, cand eram mica tatal meu ma batea din orice si uneori ma mai bate si acum...tot din nimic, daca el imi zice ceva eu nu am voi sa mi dau cu parerea sau sa zic ce am pe suflet pentru ca altfel iau bataie, daca plec de acasa ce se poate intampla, am unde sa ma duc, la prietenul meu, stiu ca sunt prea mica pentru asta, dar nu am alta solutie si stiu ca el ma iubeste si mereu imi zice sa ma duc la el, nu mai suport sa stau aici inchisa in casa si sa fiu batuta, daca plec ce se poate intampla? Daca cheama politia sau ceva...ce se intampla? El este major, are 18 ani, vreau mai multe raspunsuri

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

La 15 ani, tu esti inca un copil mic, unde parintii tai sunt tutorii tai legali, decizand totul pentru tine.
Din pacate, daca pleci de acasa si parintii tai anunta Politia, te vor gasi si aduce cu forta acasa, sau daca refuzi, te pot interna intr-o Casa sde Copii (gen orfelinat), pana la 18 ani, cand esti majora si libera sa pleci si sa decizi pentru tine.
Prietenul tau face puscarie intre 3 si 10 ani, pentru ca este major si intra sub incidenta legii de: corupere si seducere de minore. Daca are sex (realtii sexuale) cu tine, atunci este si mai grav, pedeapsa marindu-se.
Uite aici legile:
http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-199-cpen
http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen