| anonim_4396 a întrebat:

Sunt omenirea, pe ansamblul ei, si oamenii, luati individual, egoisti cu planeta asta?
Ca vad ca specia asta si-a impus ca stindard urmatoarele drepturi fundamentale:
1. Dreptul la propietate, desi nimic din ce exista pe Terra nu este conceput pentru uzul uman exclusiv.
2. Dreptul la educatie, desi acesta este un dar evolutiv, nu o obligatie a naturii.
3. Dreptul la viata si sanatate, desi reciproca - dreptul la viata si sanatatea celorlalte specii - nu este valabila.
4. Dreptul la un trai decent rolling on the floor Mda, cum ziceam mai sus! Si mai e si subiectiva afirmatia, imi sopteste un prieten de-al meu, nudist de Vama Veche.
5. Dreptul la munca. Si dreptul de a exploata pe altii, sau a fi exploatat, all inclusive!
Nu ar fi mai normal ca specia asta virala si nerecunoscatoare a Terrei sa aiba o Constitutie a obligatiilor, in loc de una a drepturilor?

Răspuns Câştigător
| pyma a răspuns:

Mulțumesc pentru aprecieri, însă nu fac mare lucru. Câteva clicuri pe net sunt nesemnificative.
Referitor la ce ai spus tu, cred că e vorba de VIER PFOTEN - http://www.vier-pfoten.ro/output.php?id=1245&idcontent=3352&language=2, ei sunt cam singurii care au făcut campanii de genul ăsta, însă din păcate autoritățile nu sunt deloc cooperante, ci dimpotrivă. În fine.
Părerea mea, mergi la un cabinet veterinar care are și ambulanță veterinară. Cred că e cel mai simplu așa.
Dar uite și câteva adrese de FB ale unor organizații, scrie-le și lor un mesaj, sunt mult mai în măsură decât mine să te ajute:
https://www.facebook.com/NewlifeforanimalsRomania
https://www.facebook.com/profile.php?id=100002855845268
https://www.facebook.com/adoptiedistanta
https://www.facebook.com/Robi.Animal.Protection.Association
Felicitări pentru gestul tău!
P.S.: Cred că roboțelul te recunoaște și nu acceptă tonul serios :))

23 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Este un El dar tot dus este, ce poti sa-i ceri unui elev de clasa a-VII-a care in loc sa invete se duce cu caprele la pascut.

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Ce capre, ce pascut? As vrea eu. Pe mine ma trimite zilnic bunicu' in padure, sa culeg vreascuri pentru foc...

| pyma a răspuns:

Ai scris corect. Ai folosit 2 apoziții (pe ansamblu ei, luați individual) pentru două substantive (omenirea, oamenii). Scoți apozițiile și ce rezultă: Sunt omenirea și oamenii egoiști cu planeta asta?

| anonim_4396 explică (pentru pyma):

Merci, deja l-am bagat pe strumful asta la Ignor. Sa-l bag si pe Kronstadt? laughing

| pyma a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing
Nee, nu se compară.

| iKronstadt a răspuns (pentru pyma):

Nu sunt atât de bun la gramatică, dar m-am interesat ce dracu' înseamnă ceea ce i-ai explicat lui MailDaemon laughing Este corect. Dar, chiar și cu virgulele alea puse în enunț (cred că trebuiau implantate niște cratime, sau paranteze) tot sună aiurea, atunci când citești cu voce tare. Părerea mea happy

| anonim_4396 explică (pentru iKronstadt):

Faptul ca suna aiurea nu e neaparat incorect, nu? Si tu suni aiurea de obicei, si nu esti incorect. Pai vezi! rolling on the floor

| iKronstadt a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi văd. Ce-ți mai place și ție tăvăleala... de râs big grin

| pyma a răspuns:

*fii

| anonim_4396 explică (pentru pyma):

Wau, pyma, ma simt onorat de prezenta ta! Acum ti-am rasfoit profilul nitel si ai respectele mele!
Boon, acum ca te-am laudat destul, repede vin cu o problemuta:
Am salvat doi pui de maidanezi asta vara, de la moarte prin infometare. Acum sunt niste dulai in toata cinstea, ce se zbenguie toata ziua la mine in curte si imi rod papucii, cu singura problema ca unul dintre ei s-a dovedit a fi femela laughing
Si e si rusinoooasa, ca o fata la maritat! Nu ma lasa sa pun mana pe ea nici daca o tavalesc (mana) in pateu. Asa ca le-am tras un tarc de 10 pe 10 metri, si ma rog la Dumnezeu sa nu scape, ca pas de-o-i mai prinde-o!
Boon, eu locuiesc la tara, si ma gandeam saptamana trecuta sa o castrez, adhoc, daca intelegi ideea. Am vazut mai demult pe soselele patriei o rulota de la Protectia animalelor, ce facea castrari prin sate, gratuit. Cum si vecina de vis-a-vis vrea sa castreze o catelusa, m-am oferit sa caut pe net respectiva asociatie, si sa o rog sa vina si la noi cu van-ul, chiar si contra-cost, nu ma supar sa platesc eu masa si dansul, dau si un gratar la dom' doctor, sa fie totul feng-shui. Dar nu i-am gasit! Cica au anulat programul, ceva, ca nu mai aveau fonduri (doar stii ca pe aici se practica vorba lunga si bani canci!).
Daca ai pile, imi pui si mie una(o *** ma refer)?! Fac cinste!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Erata: nu stiu ce naiba a pus robotu' asta idiot trei stelute acolo, eu am scris ***!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Extraordinar! Nu ma lasa sa scriu P I L A! S-a tampit TPU de tot!

| anonim_4396 explică (pentru pyma):

Da, cred ca robotz*ul e chiar mai speriat decat doamna Alexandra de mine rolling on the floor
Ai o funda! Nu stiu la ce iti trebuie, dar mie nici atat! laughing

| pyma a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate o vede Sfantu' Petru și-mi mai șterge din păcate straight face.

| anonim_4396 explică (pentru pyma):

Vezi mai bine la EmaS, ea e pe linia scurta... laughing

| pyma a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, mulțumesc. N-am încredere în intermediari.worried

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

tongue

| pyma a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulțumesc pentru aprecieri, însă nu fac mare lucru. Câteva clicuri pe net sunt nesemnificative.
Referitor la ce ai spus tu, cred că e vorba de VIER PFOTEN - http://www.vier-pfoten.ro/output.php?id=1245&idcontent=3352&language=2, ei sunt cam singurii care au făcut campanii de genul ăsta, însă din păcate autoritățile nu sunt deloc cooperante, ci dimpotrivă. În fine.
Părerea mea, mergi la un cabinet veterinar care are și ambulanță veterinară. Cred că e cel mai simplu așa.
Dar uite și câteva adrese de FB ale unor organizații, scrie-le și lor un mesaj, sunt mult mai în măsură decât mine să te ajute:
https://www.facebook.com/NewlifeforanimalsRomania
https://www.facebook.com/profile.php?id=100002855845268
https://www.facebook.com/adoptiedistanta
https://www.facebook.com/Robi.Animal.Protection.Association
Felicitări pentru gestul tău!
P.S.: Cred că roboțelul te recunoaște și nu acceptă tonul serios :))

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://www.tpu.ro/......goisti-cu/
Estem multi batuti in cap, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Era corect daca puneai virgula dupa sunt: Sunt, omenirea pe ansamblu si oamenii luati individual, egoisti...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, suntem foarte egoisti

| iKronstadt a răspuns:

Mai normal ar fi ca omenirea să o ia de la capăt. Dar, să nu fie doar Adam și Eva. Să fie Adam+Eva+Mirabela. Ceva diversitate dom'le, că iar iese Biblia ca dracu'! laughing
Notă: Omenirea "este", nu "sunt"winking

| anonim_4396 explică (pentru iKronstadt):

Bre! Eu chiar nu inteleg daca am gresit cu ceva gramatical! O'i fi gresit, nu zic nu, dar sincer nu stiu?! Am zis " sunt omenirea, pe ansamblu, si oamenii, luati individual, egoisti"... deci toti la gramada, un fel de plural. Un fel de: "satul si locuitorii sunt cuprinsi de febra alegerilor", ceva acolo... E gresit?