| mniculescu a întrebat:

Sunt unul din cei cinci mostenitori ai unui imobil. De curand mi-am schimbat starea civila prin casatorie.
Mentionez ca in actul de mostenitor sunt inregistrata cu numele de fata
Care este procedura legala si de ce documente am nevoie ca si in acest act sa figurez cu noul nume si noua adresa

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te duci la Oficiul de cadastru si publicitate imobiliara, ori Biroul de cadastru si publicitate imobiliara de care apartine localitatea in care este situat imobilul, cu certificatul de mostenitor si cel de casatorie si depui o cerere pentru schimbarea numelui din Cartea funciara.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Avand in vedere detaliile pe care le-ai dat, in completarea primului raspuns mai adaug urmatoarele:
1.La Cartea funciara trebuie sa duci copie legalizata de pe certificatul de casatorie si o declaratie autentica din care sa rezulte ca ti-ai schimbat numele prin casatorie si esti de acord cu inscrierea acestui nume in CF.
2.Costul total este de cca 90 - 120 lei noi, respectiv notarea in CF (tariful ANCPI) este de 60 lei, iar declaratia si copie legalizata, facute la un notar public, costa intre 30 si 60 lei, in functie de notar.
Sper ca raspunsul meu sa-ti foloseasca si succes!

| muresanul a răspuns:

Ai certificat de nastere, care atesta cine ai fost, iar in datele de la starea civila [politie] esti inregistrata, cu numele avut si numele actual, deci poti dovedi oricand cine e mostenitorul.

| mniculescu explică:

Multumesc, ioandelasal si muresalul, dar sunt proceduri notariale, in momentul cand se schimba un nume sau o adresa, trebuie sa mergi la notar, pe mine ma interesa daca sunt taxe de achitat, spre exemplu la succesiunea de mostenire am platit 1700 roni, m-ar interesa daca pentru notificarile adica schimbarile de nume de adresa ce suma ar trebui sa achit?