| alexandradlr a întrebat:

Sunteți de acord cu înființarea Statelor Unite ale Europei? Sau vreți sa va păstrați independenta? Dacă da, de ce? Dacă nu, de ce?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

As fi de acord dar nu imediat.
Inainte de aceasta ar trebui ca toate statele sa intre in Spatiul Schengen si in zona Euro si sa se vada ce se intampla, de asemenea sa existe o oarecare convergenta economica si a nivelului de trai.
Ar fi bine deoarece ar exista o legislatie comuna, o salarizare apropiata, nu ar exista atata concurenta si neintelegeri intre state si un n ivel apropiat de trai.

| cristi202 a răspuns:

Sunt suficient de nationalist ca sa vreau sa fiu roman. Dar totodata suficient de deschis ca sa inteleg ca altii au dreptul sa se considere europeni daca asa vor.

| darrio2007 a răspuns:

Asta de acum ce e? Numai ca difera nivelul e trai.

| Mosotti a răspuns:

Normal ca-s de acord cu statele unite ale europei, ca toti ar fi uniti, ar trage in aceiasi directie si ar fi mult mai bine, insa SUA nu vrea asta, are interes sa fie nasol, sa tragem fiecare in directia lui, sa ne certam intre noi ca nu cumva sa le facem concurenta economica sau sa nu mai poata domina ei.

| relian a răspuns:

Cam greu sa se faca asa ceva.Fiecare tara din europa are istoria ei in spate,istorie de multi ani, nu cred ca vreo tara o sa fie de acord cu asa ceva. Poate tara care o sa conduca, care o sa dea sefu laughing care o sa discteze aia da tot ce se poate.

PLus de asta nu o sa fie de acord toti talharii care conduc acum fiecare tara, pai astia ce or sa faca? O sa isi piarda joburile, or sa piara ciolanu, n-o sa mai aiba ce roade.

Tu de ce crezi ca R.Moldova nu se uneste cu RO,ca nu vor oamenii? Nu vor aia care conduc,se vor elimina singuri,ei ce or sa mai roada,ce or sa mai fure.
Cam asa sta situatia in toata europa.
Stayele unite aparu pentru ca totu a fost nou, teritoriu nou, oameni noi, idei noi.
Europa este feudalista inca, deci nimeni nu o sa isi dea feuda aluia, sa vina ala in tara lui sai comande slugile.
Plus de asta fiecare tara are limba lui.De cultura si alte chestii este ok,alea merg,dar ce te faci cu limba? Is f multe chestii ce nor sa mearga.
Ce sa vrut si s-a facut cat de cat este refacerea imperiul roman,poate se vrea si asta ce spui tu,dar nu cai greu,este f f greu sa poata faca asa ceva.
Plus sistemul,cum am spus ested unu feudalist,no sa mearga,poate daca or schimba sistemul actual, dar nu vad care ar fi de acord cu asa ceva.
Unde pui legislatia, unele au o legislatie, nor sa vrea sa renunte la anumite chestii.
Ar fi o idee buna, dar cine stie cat timp ar lua, poate peste 100 de ani.

| brokxy a răspuns:

Nu cred că Rusia ar cam aprecia asta......Deci mai bine NU! happy

| 19flo79 a răspuns:

Uniunea europeana, cam ce crezi ca este? happy

Proiectul a inceput prin 1950

| Lucian4 a răspuns (pentru 19flo79):

Doar uniune, un stat federat are un guvern federal si un parlament suprastatal. De 2 ori pe an la Consilul european se intalnesc toti presedintii statelor din UE inseamna cu nu exista statele ale europei.
Daca ar exista acea institutei consiliul european s-ar desfiinta sau si-ar schimba scopul.
Statul federal are o singura moneda. Danemarca, polonia Romania, suedia Ungaria are monede diferite monede

| 19flo79 a răspuns (pentru Lucian4):

E corect ce spui, dar acest proiect al UE, mai are mult pana la forma finala.

1. Uniune teritoriala (treci granita cu buletinu). Exista o harta.
2. Uniune monetara, care inva evolueaza, nu e gata
3. Uniune politica. Adica va exista un guvern peemanent si unic.

Din anii 1950 a fost trasat acest proiect si se studiaza la facultatile de economie.

Din cate mai tin minte, un termen era in jur de anul 2100, dar nu mai stiu exact happy

Răspuns utilizator avertizat
| Dima_Alin_1998 a răspuns:

Este o intrebare cu dus si intors, insa eu as fi pro acestei decizii, deoarece poate ar ajunge si Romania la un nivel de trai mai ridicat, ridicandu-se la standardele unor tari mai mari,