| glory1 a întrebat:

Tatal meu a avut o casa si niste teren mostenire de la bunicul meu. toti fratii au cedat tot in favoarea tatalui meu, urmand ca acesta sa le dea lor fiecare partea cuvenita. tatal meu a murit iar eu si mama mea suntem singurii mostenitori. eu acum sunt minor, dar peste putin timp nu voi mai fi, am facut succesiunea cu un tutore care a semnat pentru mine. atunci cand voi face18 ani am vorbit cu rudele ca le vom da partea lor de pamant iar casa ne ramane noua, dar din motive personale nu vrem se la mai dam nimic lor. este vreo problema? au ei cum sa condamne asta in instanta? in acte arata ca propietari sunt eu si mama mea, chiar daca inainte ca tatal meu sa moara a vorbit cu ei ca le vor da acea parte de pamant(ideea e ca doar au vorbit, adica a ramas la nivel de promisiune), deci au vreun drept atata timp cat ei au semnat iar casa si pamantul sunt acum pe numele meu?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal tu si mama ta sunteti proprietari dar ar trebui sa tineti seama de promisiunile facute, atat de tatal tau cat si de voi, chiar daca tatal nu a lasat un testament si promisiunile au fost doar verbale, este o datorie morala.
Sigur ca v-ar putea actiona in judecata dar ar fi greu sa obtina castig de cauza, fara nimic scris si fara martori neutri.
Chiar vreti sa va faceti dusmani toate rudele din partea tatalui?

| KodrutZ a răspuns:

Legal nu au ce sa va faca daca nu au hirtie la mina. In alta ordine de idei, daca taica-tu si-a dat un cuvint de onoare voi sinteti niste nemernici fara pic de onoare care or sa si-o primeasca cu virf si indesat pentru asta. Nu de la dumnezo', ci de la univers. Legea compensatiei exista si chiar functioneaza.

| Jipa95 a răspuns:

Vorbele sunt vorbe, cand ai un document in fata cu numele proprietarilor de drept nu esti obligat sa cedezi nici o parte dint-o suma anume sau pamant. Alta chestie era daca tatal vostru va lasa un document ( nu-i stiu numele exact ) un document care trebuia sa fie scris personal de catre el cu mostenitorii si partea lor de drept. Asta nu s-a intamplat, deci mostenirea, banii, tot ramane tie si mamei tale. Chiar daca vine cu avocat, te da in judecata nu are probe, documente sau nimic de genu sa dovedeasca.