| DutzaDiia a întrebat:

Tatăl unei prietene vrea sa ii faca act pe casa cu drept de intretinere. Poate fi atacat acest act de către fratele ei? Multumesc anticipat tuturor.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Orice act poate fi atacat, aceasta nu inseamna ca reclamantul ar si castiga.
Daca fac un contract de intretinere si intretinerea este prestata efectiv de prietena atunci ar fi foarte greu ca fratele prietenei sa castige ceva, in cel mai bun caz ar castiga doar partea corespunzatoare rezervei succesorale (jumatate din ce ar mosteni in mod legal) si aceasta numai daca tatal prietenei nu va avea si alte bunuri la data mostenirii sau s-ar dovedi ca acest contract a fost o donatie deghizata.