| Mirceadumb a întrebat:

Tatalui meu i-a ramas mostenire de la parintii lui o casa cu 2 hectare de pamant in camp. el a facut cadastru pe acel pamant si urma sa le dea si celor 2 fratie partile cuvenite lor, dar el a murit (tata). acum trebuie sa fac din nou cadastru pe acel pamant? nu mai este valabil cel facut de tatal meu? eu cu mama (mostenitorii) am facut succesiunea si totul este pe numele nostru acum. trebuie sa fac din nou cadastru pe acel pamant sau doar sa merg la tara unde este pamantul si sa le dau prin notar unchilor mei?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca s-a facut cadastrul atunci terenul a fost inscris in CF pe numele tatalui si apoi, dupa mostenire pe numele mostenitorilor.
In mod normal, la mostenirea dupa parintii tatalui, trebuiau sa vina si fratii tatalui si nu mai trebuia facut altceva. Acum trebuie sa faci parcelarea si apoi donatie.