| usuk a întrebat:

Te poate da cineva in judecata daca folosesti(vinzi ilegal) continut protejat de copyright dar fara sa-ti fi dat vreun advertisment inainte?

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Da, te poate chema direct în instanță.
Pa, pa.

| KodrutZ a răspuns:

Daca intri intr-un magazin si furi, crezi ca trebuia sa ti se dea avertisment inainte pentru a te putea da pe mina politiei sa te fragezeasca un pic+plingere penala?

| darrio2007 a răspuns:

Da.Clar.

| CataC a răspuns:

Salut
E proprietate intelectuala si e proteata de la fel ca orice alta proprietate.
Dupa ce ca l-ai furat, l-ai mai si vandut, deci se complica treaba.
Sfatul meu e sa-ti iei un avocat, eventual sa icnerci sa-i returnezi profitul si sa aungeti la o impacare amiabila si la retragerea actiunii.
Bafta

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal, e considerat furt

| usuk explică (pentru suntserios):

Evident ca e furt..eu ziceam asa, ca si in cazul celor de pe thepiratebay care au primit sute de advertismente pana sa se ajunga la proces.

| Upz0r3 a răspuns:

Daca il vinzi?! Bineinteles ca te poate da in judecata direct.

| DigiMind a răspuns:

Bineinteles. Legea condamna aceasta practica.
Un simplu exemplu:
http://www.inregistrare-marci.ro/jurisprudenta/sentinte.php?sentinta=7