| graur14 a întrebat:

Telefonul mi-a fost confiscat azi de catre profesor deoarece mi-a sunat in timpul orelor. Dupa terminare orelor de curs eu nu mi-am primit telefonul inapoi. Vreau sa stiu daca am dreptul sa-l dau in judecata si daca scrie ceva despre asta in regulamentul scolar?

Răspuns Câştigător
| EnterSandman a răspuns:

Boscheti,piatra,tinta,cap,mort,revendica telefon,du-te acasa, saluta tata, a 2 zi scapi si de scoala ca mergi la inmormantare la prof/profesoarawinking, si ai si telefonul, ce e asa greu.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ai dreptul sa dai in judecata pe cine vrei tu si pentru orice fapte vrei tu. Dar asta nu inseamna ca respectivul va si pierde procesul.
Pana sa il dai insa in judecata, reflecta mai mult asupra faptelor tale. Faptul ca telefonul ti-a sunat in ora este in primul rand o dovada de lipsa de bun simt si de educatie, iar apoi o insulta adusa profesorului respectiv si colegilor tai. Sunt convins insa ca in momentul in care iti vei cere cu sinceritate scuze, iti vei reprimi telefonul, acesta fiind probabil singurul motiv pentru care nu ti-a fost inca restituit.
Si apropo, nici din punct de vedere legal nu se poate vorbi de un furt, iar dordel vorbeste aiurea. Nu este suficient ca cineva sa iti ia un bun pentru ca fapta lui sa constituie un furt, mai trebuie indeplinite si alte conditii, mai exact trebuie ca scopul acestei actiuni sa fie insusirea pe nedrept a bunului. Ori profesorul nu si-a insusit acel bun, ci doar ti l-a luat pentru ca ii deranjasesi ora.
In privinta regulamentului scolar, din cate stiu acesta se stabileste la nivel de scoala. Sunt convins insa ca si in scoala ta este interzis prin regulament sa intri la ora cu telefonul deschis. Iar codul bunelor maniere cere macar sa il pui pe silentios atunci cand esti intr-o adunare publica, indiferent ca este vorba de o ora de curs, o piesa de teatru, un film la cinema, o slujba la biserica, o sedinta sau chiar cea mai banala prelegere.

| dordel_2176 a răspuns:

Fa o plangere la politie si scapi fara proces.
Sau poti sa il ameninti ca te duci la politie, pentru ca in codul penal fapta lui sa considera furt si este pasibil de inchisoare. Oricum niciun regulament nu ii da dreptul sa "fure" telefoane de la elevi.

Fi tare nu te lasa calcat in picioare de profesori

| Corsarul a răspuns:

Cel mai bine le spui parintilor ce s-a intamplat si unul din ei se poate duce la scoala si recupereaza telefonul.

| IoanaBogdana a răspuns:

Habar n-am daca-l poti da in judecata insa cel mai bine ar fi sa i-l ceri maine inapoi si sa-ti ceri scuze ca a sunat si sa-i promiti ca nu se va ma intampla. funda?

| Bibb1 a răspuns:

Nu ai niciun drept sa il dai in judecatawinking
in regulamentul scolar scrie ca nu ai voie cu telefon la scoala.
spune'le parintilor tai de cele intamplate, pentru a-ti rcapata telefonul. si cere'ti scuze profesoarei sau profesorului si spune'i ca nu o sa se mai intample.thinking