| anonim_4396 a întrebat:

Colega mea a fost prinsa cu telefonul in timpul orelor si i-a fost confiscat. Daca il vrea inapoi trebuie sa plateasca 500 de lei. E corect?

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Faza cu banii, nu. Asa, in regulament are dreptul sa-i confiste telefonul pana il iau parintii dar nu sa ceara taxa pentru a-l primi. Daca profesorul chiar nu glumeste recomand sa mearga la dictor sau chiar la politie sa reclame. Dupa scandalul acela cu invatatoarea care cica strangea bani de la copii pentru diferite lucruri, nu se mai da voie sa se stranga bani de la copii in incinta scolii indiferent de cauze. Pentru asa ceva ar putea fi despagubit.

| AvalohAlyn a răspuns:

Dar ce vor sa se imbogateasca cadrele didactice sau ce?
Cum sa ii ceara 500 de lei?
E ILEGAL! Nu exista asa ceva.
Sa faca plangere la director...trebuie sa il inapoieze..pana la urma nu a facut mare lucru colega ta...
E ciudat ca cere bani, nu e corect deloc, chiar e suspicios, dar poate e doar o gluma
Cu 500 lei poate sa isi ia alt telefon colega, nu sa-i dea la un profesor/diriginte sau directiune.

| AFR81 a răspuns:

Mai bine isi cumpara altul rolling on the floor Profesorul sau cine v-a spus asta a vrut sa va sperie si se pare ca a reusit. Colega ta o sa-si primeasca telefonul maine, daca nu, atunci ar trebui sa vina cu un parinte la scoala.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Fiecare școală are un Regulament de ordine interioară. Depinde ce scrie...
De obicei, lucrurile confiscate sunt închise într-un plic și înapoiate la sfârșitul semestrului. Oricum, profesorul va discuta cu unul dintre părinții elevului.

| T0T a răspuns:

Nu este normal. Depinde și de regulamentul școlii dar regulamentul unei școli nu prea văd posibil să prevadă asemenea sancțiuni. Dar foamea de bani e mare...Mergi la director.

| Fatamuntilor a răspuns:

Faza cu banii, nu cred!
Colega ta sa vorbeasca cu parintii, care sa ia legatura cu diriginte/ directorul scolii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Îşi cumpără altul sau?
Nu, nu e.
Din câte ştiu, ar trebui să meargă cu un tutore să-l ia înapoi.

| tudorvolcano a răspuns:

Glumește proful. Nu există așa ceva în regulament. Prima dată e avertisment, restul pot aduce sancțiuni mai grave. Ar fi mai bine ca data viitoare să nu-l folosească decât în pauze. În Occident ți-l pot confisca dacă îl folosești și în pauze.

| ancuta20 a răspuns:

Teoretic, telefonul trebuie sa ii fie inapoiat la sfarsitul anului.

| XsupermenX a răspuns:

Nu e corect, de obicei trebuia sa fina tutorele sa-l ridice

| Madalinqqq a răspuns:

In caz de confiscarea telefonul el are voie doar sa anunte parinti si sa le predea lor telefonul.
Poate e o gluma!

| Clau130 a răspuns:

Dc sa plateasca? Aute profesori astia.Corect ar sa il dea inainte de vacanta.

| EcL a răspuns:

Nu e corect