| existential a întrebat:

Tensiunile din est - sa facem si noi pe analistii: care va fi scanteia de la care va porni conflictul armat?

Eu cred ca rusii au infiltrati militari in Ukraina si se vor ataca singuri. Vor spune ca i-au atacat trupele trimise de Nato in Ukraina. Vor ataca Ukraina si atunci Ukraina si Nato vor riposta.

Am plecat de la ideea ca Rusia tot spune ca nu ei cauta razboi, ci Nato ii ameninta pe ei, pentru ca au trimis trupe in est.

Voi ce scenarii vedeti?

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Rusii nu vor razboi cu NATO. Putin vrea sa destrame NATO *fara lupta*.

Nimeni nu va porni razboi nuclear, pentru ca asta inseamna sinucidere. Iar Putin va intinde coarda pana cand NATO va da bir cu fugitii, deci practic va deveni o alianta care nu raspunde la atacarea unui stat membru. Iar in momentul respectiv NATO nu va mai insemna nimic.

| existential explică (pentru doctorandus):

Deocamdata nu sunt semne ca Nato ar da inapoi, dimpotriva, trimite trupe in tarile membre din est.
A fost o opozitie ferma din partea Nato, fata de cererile Rusiei (sa dea garantii ca nu va accepta Ukraina, sa se retraga la sfera din '93).
Nu cred ca cedeze Nato pana intr-acolo incat sa nu raspunda la atacarea unui stat membru (Romania, Polonia?)

| Frank51 a răspuns:

Rusia este în control, fără gazul rușilor Europa îngheață de frig. Părerea mea este că nu va exista niciun conflict, Rusia se va retrage la presiunile pe care le pune America, Europa și China.

| existential explică (pentru Frank51):

Si ce crezi ca va obtine daca se va retrage? Nu va fi vazut de toti ca o infrangere?

In decembrie Rusia aniverseaza 100 de ani de la fondarea URSS. In 2024 vor fi alegeri prezidentiale acolo si Putin nu sta prea bine. Nu il va afecta o retragere?

| Frank51 a răspuns (pentru existential):

Nu te mai uita la televizor, gândești prea mult.

| Legion7X a răspuns (pentru Frank51):

Https://www.google.com/......ei-1771459

Să nu uităm și de Iran. Americani a ucis pe generalul Soleimani. Iranul a jurat razbunare. Este un aliat 100% cu Rusia. De aceea și Putin își arată colții.

| existential explică (pentru Legion7X):

Chinezii zboara de zor pe langa Taiwan. Ieri am auzit iar stire. Sa nu inceapa si acolo ceva.

| Legion7X a răspuns (pentru existential):

Dap

https://youtu.be/r5qZoT6bbJo Putin are o prietenie strânsă cu China. Și sunt mai multe de acest gen. Cu cei doi.

| tudorvolcano a răspuns:

Cel mai probabil nu va fi război total, ci doar o intensificare a conflictului din Donbass, iar ca să țină pe ucraineni în tensiune și să nu mobilizeze toată armata exclusiv în Donbass, au mobilizat trupe pe toată frontiera Ucrainei cu Rusia, și nu doar atât, ci și pe toată frontiera cu Belarus.

Astfel, pentru ca ucrainenii să nu fie atacați pe la spate, vor fi nevoiți să extindă și ei trupele de-a lungul întregii frontiere de Est și de Nord.

Când va fi supra-extinsă armata ucraineană, rușii vor ataca în Donbass mai puternic.

| darctron a răspuns:

In primul rand rușii nu au cum sa se infiltreze în armata altui stat.
într-un fel ai dreptate, in Ucraina încep protestele, și care e cel mai bun moment să lovești decât când e haos? Ca și cu maidanul in 2014 in Donetsk și Lugansk, au făcut proteste violente, așa că armata a fost obligată să intervină, și dacă a intervenit armata ucraineană, a trebuit să intervină și cea rusă cu scuza că merge să-și apere conaționalii.
Smart✓

| wedonttalkaboutBruno a răspuns:

Putin vrea sa fie presedinte pana moare?
eu sper ca nu se va intampla nimic si se vor calma apele, personal sunt de partea Rusiei

| SingleForOne a răspuns (pentru wedonttalkaboutBruno):

Pai da, au fost stiri pe tema asta.