| NamebutNo a întrebat:

Daca am porni un razboi NATO-Rusia dar nu nuclear, noi romanii am mai fi nevoiti sa ne ducem? ca rusii abia se descurca cu Ukrainienii,darminte cu NATO si durata credeti ca ar fi extinsa pe saptamani, luni,ani? oricum am bate noi NATO, evident.

3 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Noi romanii am participa la razboi doar daca se da legea martiala, iar legea martiala se activeaza atunci cand tara se afla in stare de asediu sau alerta in special daca vom fi atacati de vreun stat invadator. Daca se da legea martiala atunci toti barbatii apti care indeplinesc anumite conditii de varsta, sanatate sau aspecte sociale vor fi chemati la lupta, m-am uitat si eu pe conditiile alea de curiozitate sa vad ce cer astia si e ingrijorator ca voi trece fluierand comisia de recrutare din toate punctele de vedere : ) ). Oricum e scenariul SF sa fim atacati de vreo tara vreodata atat timp cat suntem in NATO, isi iau boxu' imediat.

Nu vom fi chemati in razboiul Nato-Rusia, nici nu ar fi nevoie, ce luni, ani? nici pomeneala, daca se da o lupta strict conventionala le dau maxim 3 zile rusilor sa reziste, apoi vor defila tancurile americane prin moscova, n-au nicio sansa rusii cu Nato, doar daca intra englezii cu avioanele lor si americanii cu tehnologia i-a terminat p-astia, nici nu treubie sa intre toata alianta peste ei. Rusii au o singura sansa sa nu piarda: bombele nucleare, de castigat nu au cum, intr-un razboi nuclear nu exista castigatori, rusia cel putin va fi cenusa din oficiu.

| anonimulll12345 a răspuns:

Armata Nato se bazeaza pe soldati profesionisti nu pe civili recruti cu forta deci in cazul prezentat de tine numa soldatii Romani profesionisti ar trebui sa intervina.
Exista un alt scenariu la fel sau mai realist ca al tau de care mi frica, si anume ca Romania sa incerce anexarea Moldovei, ce poate cauza interventia Rusiei pentru a preveni acest lucru. Iar Romania fiind in ofensiva atat timp cat razboiul nu s-ar propaga si pe teritoriul actual al Romaniei, Nato nu are scuza legala sa intervina iar Romania ar putea apela la recruti pentru a mentine ofensiva

| melimili a răspuns:

"noi romanii am mai fi nevoiti sa ne ducem?"
Pai noi romanii nu facem parte din NATO? Va trebui sa luptam de prtea lor. Sper sa nu se intample niciodata asta. Pentru ca si civilii vor avea de suferit, nu doar militarii.