| SpeciiFobii12 a întrebat:

Am fost depistat la volan pozitiv la meth.
Probele biologice fiind : pozitiv urina, negativ sânge.
Am întrebat polițistul și zice ca nu contează ca am negativ sânge deoarece e prezenta în organism, permisul oricum îl pierd.
Oare este adevărat? Nu vreau sa vorbesc in necunoștință de cauza

25 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt de parere ca prezenta numai in urina nu afecteaza cu nimic conducerea masinii, asa ca nu cred ca o sa fii condamnat.
Cauta un avocat bun, specializat in asemenea cazuri si cred ca o sa scapi.
Si te sfatuiesc sa nu mai consumi droguri, ai putea nenoroci si pe altii si pe tine.

| SpeciiFobii12 explică (pentru Ioandelasal):

Trăim în România, mă pot aștepta la orice, mulțumesc oricum, eventual dacă poți găsi acea legea în care spune ca proba de sange contează ar fi perfect s o postezi aici, văzusem eu zilele trecute ceva de genul

Bula
| Bula a răspuns:

Politistul are dreptate!

| darrio2007 a răspuns:

Totul este foarte clar. Iti pierzi permisul. Daca se respecta si legea poti ajunge si la parnaie.

| SpeciiFobii12 explică (pentru darrio2007):

Legea care spune clar ca probele de sange conteaza?
E o diferenta mare intre "sub efectul " și "prezența substanțelor "

| Simpatic a răspuns:

Dar te stii nevinovat?
Daca da, poti incerca sa citesti si sa apelezi la un avocat

https://indrumari-juridice.eu/indrumarijuridice/droguri-la-volan/

| Violleta2022 a răspuns:

Suspendnarea permisului de conducere si puscarie, asa spune noua lege, cand esti prins drogat sau cu droguri la volan.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce te urci nene drogat la volan chiar asa inconstient esti?

| SpeciiFobii12 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Unde Dumnezeu ai văzut tu ca am consumat la volan? nu consumasem nimic în seara respectivă, nici ziua precedentă
A fost un consum cu multe zile în fata

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru SpeciiFobii12):

Deci totusi ai consumat si organismul nu a eliminat complewt si te ai suit la volan tuesti devina

| StoicAnalysis a răspuns:

Eu nu va inteleg pe unii. Daca aveti permis, si alegeti sa consumati substante interzise, de ce nu va asumati raspunderea? Te-ai drogat, te-a prins, pana mea, gata cu permisul si roaga-te sa nu ajungi la bulau. Ce rost are sa te mai plangi? Oricum faptul e consumat.

Ce vreau sa spun, e ca: Daca stii ca in ultimele luni, ai consumat ceva substante, fi mai precaut si daca e sa fi prins, iti asumi. Nu mai are rost sa intrebi aici posibilitatile de a fi gasit cu substante ramase in orgaism.

| SpeciiFobii12 explică (pentru StoicAnalysis):

Și repet,ca la Violeta, de ce ca după o săptămână după ce am fumat să zic așa thc, să mi spună mie ăștia ca am reziduuri în corp, România tata, asta e

| StoicAnalysis a răspuns (pentru SpeciiFobii12):

Pai pentru ca ai fumat c$aie de aia. Asta e legea. Daca iti gaseste substanta in organism, si stii si tu ca ai consumat-o, astepti orice decizie se ia de la judecator sau de la politist.
Doar in cazul in care nu ai fumat sau consumat nimic, si aparatul le-ea dat eroare cand au facut testul, doar atunci poti contesta asta in tribunale cu statul. In rest, iti asumi.
E ca si cum te-ai oftica ca ai fost prins la poker trisand. E exact acelasi principiu. Daca te-a prins, aia e.

| anonim3248 a răspuns:

Poate dura și 10 ani redobândirea permisului după ce e anulat după un proces.

| SpeciiFobii12 explică (pentru anonim3248):

De ce ar fi anulat când eu am doar reziduuri în organism? păi în ce țară trăim? e o ipocrizie la nivel înalt să crezi ca eu sunt fumat și după o săptămână ce am fumat un pai, acum sincer

| anonim3248 a răspuns (pentru SpeciiFobii12):

Un permis se anulează numai după un proces.

| anonim3248 a răspuns (pentru SpeciiFobii12):

Nu poate să îți anuleze nimeni permisul dacă nu este o hotărâre definitivă după un proces.

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Ai luat metamfetamina si te intrebi daca ai in corp asa ceva?

| SpeciiFobii12 explică (pentru MAteiLaAjutat):

Hai să te ntreb altcumva, din moment ce tu bei o bere și alcoolul îți iese din sange după un timp, rinichii filtrându l, tu mai ești sub influența lui?

| DorinaK a răspuns (pentru SpeciiFobii12):

Bai baiatule tu nu realizezi ca esti un drogat? Ca esti un pericol public?

| SpeciiFobii12 explică (pentru DorinaK):

Mi-ați vândut dvs drogurile?laughing
Aveți gradele necesare ca să mă judecați? Mai bine v-ați vedea de copii sau viitorii dvs copii :*

| DorinaK a răspuns (pentru SpeciiFobii12):

Ai sa ajungi in puscarie.

| SpeciiFobii12 explică (pentru DorinaK):

Aveți grijă cum vă exprimați, am primit e-mail cu răspunsul dvs pe care l-ați șters, foarte frumos vocabular "sper să putrezești"
Nu aș vrea să vorbesc urat pentru ca nu-mi stă în caracter dar dacă trebuie o fac

| DorinaK a răspuns:

Sper sa ajungi in puscarie nu doar sa pierzi permisul.

| SpeciiFobii12 explică (pentru DorinaK):

Și eu ca toți oamenii ce gândesc la fel ca dvs să nu aibe dreptul la vreun ml de alcool în viața lorhappy
Nu știu de ce vorbiti în necunoștință de cauză