| george211090 a întrebat:

Știe cineva daca indemnizatia pentru persoane cu handicap a fost mărită cu 25%. A primit-o cineva mărită pe luna februarie 2016?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu a fost marita, au existat doar unele pozitii privind marirea ei in acest an.
In prezent indemnizatiile sunt cele prevazute in L.448/2006, rep. in 2008, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.58.(1) Copiii cu handicap, inclusiv copiii cu handicap de tip HIV/SIDA, beneficiază de alocaţie de stat în condiţiile şi în cuantumul prevăzut de lege, majorat cu 100%.
  (2) Copiii cu handicap de tip HIV/SIDA beneficiază de o alocaţie lunară de hrană, calculată pe baza alocaţiei zilnice de hrană stabilite pentru consumurile colective din unităţile sanitare publice.
  (3) Adultul cu handicap vizual grav primeşte pentru plata însoţitorului o indemnizaţie echivalentă cu salariul net al asistentului social debutant cu studii medii din unităţile de asistenţă socială din sectorul bugetar, altele decât cele cu paturi.
  (4) Adultul cu handicap beneficiază, în condiţiile prezentei legi, de următoarele prestaţii sociale:
  a) indemnizaţie lunară, indiferent de venituri:
  1. 234 lei, pentru adultul cu handicap grav;
  2. 193 lei, pentru adultul cu handicap accentuat;
  b) buget personal complementar lunar, indiferent de venituri:
  1. 106 lei, pentru adultul cu handicap grav;
  2. 79 lei, pentru adultul cu handicap accentuat;
  3. 39 lei, pentru adultul cu handicap mediu."

| george211090 explică:

Cred ca ceea ce mi-ați prezentat sunt cifrele de la penultima mărire. Aceasta marire s-a facut la inceputul anului 2015.

| Ioandelasal a răspuns (pentru george211090):

Sunt sumele valabile in prezent, conform L.448/2006.

| george211090 explică:

Ok. Ms mult.