Bula
| Bula a întrebat:

Timpul pierdut cu asteptarea "la coada" la diferite institutii ale Statului sunt calculate in Buget?
"Time is money" (timpul costa bani)!
Sau denumirea de STAT provine de la deservirea cu viteza hyper-inceata a contribuabilului care are atata de STAT in asteptarea rezolvarii problemelor lui?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bula are dreptate, dar cu mandrie va spun ca in Cluj aceste probleme s-au rezolvat. avem cari de identitate, pasapoarte in 2 ore de la depunerea actelor, avem ghisee suficiente la finante...peste tot, se poate plati la orice ghiseu cash sau cu card orice taxa. sincer, la noi s-a rezolvat aceasta problema. doar cu taxa auto a fost prima zi o avalansa de platitori dar in aceiasi zi s-a rezolvat. sper ca in toate localitatile sa fie la fel in curand.

7 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Bine dar acum, in Bucuresti, dar si in alte orase ale tarii se pot plati on-line toate taxele, impozitele sau amenzile. Am vazut un site - in care erau si conturile IBAN, pentru ca sa le poti completa. Stati o clipa sa caut.
Adresa este pentru Timisoara
http://www.dfmt.ro/index.php?meniuId=6&viewCat=33
Baia Mare
http://baiamarecity.ro/simpotaxd.php
Bucuresti
http://www.ghiseul.ro/......index.html
Stiu ca multa lume inca nu plateste prin internet, desi noi de cand avem e-banking am rezolvat foarte multe probleme si am economisit mult timp (adica sotul meu, ca el era cel care alerga de colo, colo). Acum in jumate de ora plateste toate facturile... Este greu sa ne acomodam si nu stie, probabil toata lumea de existenta acestor facilitati. E adevarat ca nu de mult au inceput sa functioneze si pentru persoanele fizice. Eu stiu ca noi am scapat de statul la cozi. Din nefericire cei mai in varsta nu, deoarece nu utilizeaza calculatorul. In primul rand nu stiu, in al doilea rand nu au incredere ca banii se duc unde trebuie. De fapt nu doar cei mai in varsta ci si cei mai tineri ca mine sunt susceptibil la aceasta forma de plata. O sa ne obisnuim treptat...

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Din pacate nu-s! Si uite si d`aia ne scurtam noi vita enervandu-ne pentru atatea disfucii sociale si organizatorice! Eu unul, daca as putea, as scoate oamenii in strada, k in Dec 89!, pentru chestii de genul asta!, adila pentru remedierea lo9r prin alte reglem, si sa vezi atyunci ce s-ar mai speria bibicii!

| petru a răspuns:

Actuala forma statala, pretutindeni, are interesul de a lasa cat mai putin timp liber populatiei umane, in acest cadru sunt inscrise si procedurile ce provaca cheltuirea timpului cu statul la cozi( indiferent care )
apoi
tocmai birocratismul exagerat, cu functionari publici ce se calca in picioare ( suprapun in atributii ) cere/aduce acest aspect al timului pierdut

assiris
| assiris a răspuns:

Stii bancul cu statuia?

Statu ia tot!

| gabriellas a răspuns:

Este un indicator al ineficientei institutiei respective si al sistemului. Exista termene limita de plata (de ex. a impozitelor) asa cum exista zile de plata a salariului. Si nu-i de mirare ca uneori in zilele de salariu inghesuiala este mai mare din pacate. E ironic sa stai la coada sa platesti. dar asa se intampla. Poate ca o se reglementeze si la noi platile on-line la cat mai multe institutii.

| videoblog a răspuns:

Ce sa facem, noi i-am votat, noi asteptam 4 ani ca sa faca ceva si pentru noi. desi, dupa cum vedeti, nu le prea pasa de noi dupa ce ajung sefi in STAT.

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Nu prea sunt platiti atat cat vor ei, asa ca viteza a ajuns foarte low(scazuta). Ei cu siguranta nu sunt platiti bine.