| magma8 a întrebat:

Tocmai ce am implinit 18 ani, mai precis acum 6 zile.Trebuie sa-mi refac buletinul,si din cate am citit pe net trebuie sa fie si un parinte cu mine, problema este ca niciun parinte nu are timp in perioada asta.Este vreo problema daca imi refac noul buletinul la 1 luna maxim de la expirarea celui vechi?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Acum nu prea mai contează "întârzierea" ( de 6 zile sau de 1-2 luni ) : oricum, eşti pasibil/ă de AMENDĂ!

C.I. ( Cartea de Identitate, NU "buletinul" ) TREBUIE reînnoită/preschimbată ÎNAINTE de împlinirea vârstei de 18 ani!

Poţi să-ţi preschimbi C.I. cu cel mult 6 luni şi/sau cu cel PUŢIN 15 zile ÎNAINTE de a expira.

"In conformitate cu prevederile legale, cetățenii sunt obligati sa se prezinte, in termen de 15 zile de la împlinirea vârstei de 14 ani sau cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai putin de 15 zile, la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor la care sunt arondati cu domiciliul sau reședință, pentru a solicita punerea in legalitate cu un act de identitate. Nerespectarea acestor prevederi atrage raspunderea contraventionala, care se sanctioneaza cu amenda cuprinsa intre 40 lei si 80 lei, fara a exista posibilitatea achitarii, in 48 de ore, a jumatate din minimul sumei prevazute. " - SURSA :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

Trebuie să mergi la Direcţia de Evidenţă a Populaţiei de care aparţii!

Vezi alte detalii ( actele necesare ) la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_18.html

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

P.S. : Acum, dacă tot eşti major/ă, NU mai ai nevoie de prezenţa unui părinte decât dacă domiciliezi într-o locuinţă înscrisă pe numele lor - şi, evident, doreşti să ai acea adresă în C.I. big grin

| Fatamuntilor a răspuns (pentru bursuc001):

Smiley a,, pierdut' buletitul. atentie nu cartea de identitate =)) si politia s-a sesizat abia acum https://www.youtube.com/watch?v=LCCoyWbKMl8

Intr-o maniera prietenoasa l-a informat pe artist cum sa-si faca rost de alt act...
Lasand gluma la o parte, poate are noroc si va scapa de amenda!
Depinde de bunavoinata functionarilor!

| bursuc001 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Bună, Angy happy

Mda, dacă are norocul să dea peste un funcţionar indulgent, va scăpa de amendă.

O zi faină să ai!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt 2 probleme: poti fi amendat si poti avea nevoie de cartea de identitate (buletine nu se mai fac de peste 20 de ani) si nu-ti foloseste la nimic daca este expirata.
Puteai sa mergi mai inainte de a face 18 ani, cu cel mult 180 de zile inainte de expirarea valabilitatii.