| SamuelTudosa a întrebat:

TPU! Am 14 ani am si buletin si. as vrea sa plec in Italia cu mama. Iar tata nu prea e de acord. Trebuie neaparat sa semneze si tata daca am unul dintr-e parintii ca insotitr? Am nevoie si de pasaport?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, trebuie sa dea o declaratie notariala autentica, prin care isi da acordul sa pleci in strainatate si indica ca insotitor major pe mama ta, altfel nu poti iesi din Romania.
In acest sens sunt prevederile L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.30.(1)Organele poliţiei de frontierã permit ieşirea din România a cetãţenilor români minori numai dacã sunt însoţiţi de o persoanã fizicã majorã, în urmãtoarele cazuri:
b)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual ori, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte în strãinãtate împreunã cu unul dintre pãrinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu acesta numai dacã pãrintele însoţitor prezintã o declaraţie a celuilalt pãrinte din care sã rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea cãlãtoriei
respective în statul sau în statele de destinaţie, precum şi cu privire la perioada acesteia sau, dupã caz, face dovada decesului celuilalt pãrinte;"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie si de acordul tatalui daca nu exista vreo sentinta judecatoreasca (daca parintii tai sunt cumva divortati) prin care mamei i s au atribuit drepturi depline

| BlackAndWhite1 a răspuns:

Trebuie sa iti dea tatal tau procura pentru ca esti minor iar de pasaport nu ai nevoie.

| SamuelTudosa explică (pentru BlackAndWhite1):

Dar daca sunt insotit de un parinte de ce as avea nevoie si de semnatura lui?

| suntserios a răspuns (pentru SamuelTudosa):

Pentru ca asa spune legea. Nu poti iesi din tara daca nu isi dau acoordul ambii parinti. Poate mama ta vrea sa te ia ilegal din tara

| SamuelTudosa explică (pentru suntserios):

Nu facem noi ilegalitati din astea :3

| suntserios a răspuns (pentru SamuelTudosa):

Din pacate gandurile tale nu tin loc de documente oficiale