| kikikikikikikikilovs a întrebat:

Salut TPU

Eu am 12 ani si mama vrea sa imi faca pasaport sa plec.

Mama si cu tata sunt despartiti, si eu am Ramas cu Tata in Romania. Mama vrea sa ma ia la ea acolo, si vrea sa mi faca pasaport

Ce acte/documente trebuie sa imi faca? Trebuie sa vina si mama mea din Italia in Romania ca sa faca si ea? sau pot decat cu tata?

7 răspunsuri:
| AdrianLvs a răspuns:

Certificatul de naştere al minorului, in original;
document(e) de identitate ale părinţilor sau al unuia dintre părinţi, al reprezentantului legal sau, după caz, al persoanei împuternicite, aflate în termen de valabilitate, în original;
dovada achitării taxelor şi a tarifului suplimentar pentru emiterea paşaportului, completate pe numele minorului, în original;
în situaţia în care cererea pentru eliberarea paşaportului simplu temporar este formulată de un singur părinte/reprezentant legal/persoană împuternicită, aceasta trebuie însoţită, după caz, şi de:

- procură specială sau declaraţia privind acordul celuilalt părinte, în original, ori duplicat de pe actul original pentru procura specială şi declaraţia celuilalt părinte, autentificate şi eliberate începând cu data de 1 ianuarie 2013;
- procură specială, pentru cererile formulate de persoana împuternicită, în original, sau duplicat de pe actul original pentru procurile speciale autentificate şi eliberate începând cu data de 1 ianuarie 2013;
- hotărârea judecătorească de încredinţare a minorului, rămasă definitivă şi irevocabilă, ori hotărârea judecătorească în temeiul căreia părintele exercită singur autoritatea părintească, rămasă definitivă şi irevocabilă sau rămasă definitivă pentru procesele începute cu data de 15 februarie 2013, în original;
- hotărâre judecătorească rămasă definitivă şi irevocabilă ori hotărâre judecătorească rămasă definitivă pentru procesele începute cu data de 15 februarie 2013 prin care instanţa a suplinit acordul celuilalt părinte pentru eliberarea paşaportului, în original;
- actul de desemnare a reprezentantului legal, numai pentru cererile formulate de acesta, în cazul minorilor care la data punerii sub interdicţie nu se află sub ocrotirea părinţilor;
- act de deces al părintelui, pentru cererile formulate de părintele supravieţuitor ori pentru cele formulate de persoana împuternicită de acesta, în original;
- documente emise de instituţia care organizează studiile sau concursul, documente emise ori avizate de o autoritate administrativă română cu competenţe în domeniu sau, după caz, documente emise ori avizate de o autoritate medicală română, din care să rezulte perioada şi statul sau statele în care se vor desfăşura studiile, concursurile oficiale ori tratamentul medical, în original, pentru cererile formulate de unul dintre părinţi, chiar dacă nu există acordul celuilalt părinte, numai pentru situaţiile prevăzute la art. 171 alin. (1) lit. e) din Legea nr. 248/2005, cu modificările şi completările ulterioare;
paşaportul anterior al minorului, dacă acesta exista.

| AlexandraAG a răspuns:

Pentru pasaport e nevoie de ambii parinti. Ai nevoie de certificatul de nastere si pasaportul vechi(daca ai mai avut unul)

| kikikikikikikikilovs explică (pentru AlexandraAG):

Si ai idee cat timp dureaza sa se faca unul?

pentru ca ea cand vine in Romania vrea ca peste catev zile sa mergem

| AlexandraAG a răspuns (pentru kikikikikikikikilovs):

Am impresia ca unul temporar dureaza maxim o saptamana(dar este valabil doar o luna), iar unul de 3 ani am impresia ca 3 luni...cam asa. Depinde

| Fechete_Rares_Teofil_1999 a răspuns:

Trebuie ca tatal tau sa iti faca imputernicire si sa vina mama ta dupa tine sau sa iti faci doar pasaport si sa te duca taicato

| Romii_Romina_1996 a răspuns:

Daca mama ta vrea sa te ia la ea, trebuie sa vina si mama ta.Iar ca sa poti merge iti trebuie si acordul tatalui tau. Dar mama ta e obligatoriu sa vina si ea. P.S imi pare rau ca s-au despartitt

| kikikikikikikikilovs explică (pentru Romii_Romina_1996):

Pai da, ea venea doar ca sa faca acordul acela cu taica-miu ( el e de acord) si atunci daca tot vine, sa faca si pasaport.

mersi de raspuns