| Unicubeii a întrebat:

Trebuie sa fie ambii parinti prezenti la intocmirea unui pasaport?
Tatal meu este plecat in Suedia si ar vrea sa ma ia in vacanta vara asta,dar nu poate veni in tara, poate fi doar mama prezenta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate fi prezenta doar mama dar trebuie sa aiba o procura speciala data de tata in acest sens, respectiv sa solicite eliberarea unui pasaport pentru tine.
Tatal tau poate obtine procura speciala de la Ambasada Romaniei din Suedia si sa o trimita in tara.
Tot cu aceasta ocazie va putea obtine si declaratia necesara pentru ca tu sa poti iesi din tara si sa o trimita.

3 răspunsuri:
| SuntSpeşăl a răspuns:

Da trebuie să fie amândoi părinţii.

| Ana227 a răspuns:

Nu trebuie sa fie ambi parinti dar parintele care nu este prezent trebuie sa-si dea acordul... Si eu mi-am facut pasaportul doar cu mama