| crishu a întrebat:

Tu dai spaga la doctor, profesor, functionar, politist (inclusiv "mici atentii")? argumenteaza raspunsul.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A da sau a nu da spaga…

Dumnezeu a facut omul special, deosebit de celelalte dobitoace pe care le-a creat prin har, inteligenta si o sumedenie de alte calitati pe care le regasim – mai mult sau mai putin – in fiecare din noi.Biologic vorbind, ne-am nascut sa fim superiori, sa conducem, sa supunem celelalte regnuri si sa cream. Avem instincte, reflexe cu care punem in practica idei, probleme si solutii la probleme. Innascute, dobandite, sunt ale noastre fie ca vrem sau ca nu vrem: instinct de supravietuire, reflex de respiratie, instinct de autoprotejare si reflex de… a baga mana in buzunar si a scoate.

Ciudat reflex… dobandit! „. ne-am nascut sa fim superiori, sa conducem." oare? Dar asta nu inseamna ca suntem condusi? Oare sa bagi mana in buzunar e un act de curaj, de afirmare? Daca e asa, sa-l facem cu totii! De ce sa fie discriminare? As putea sa spun ca nu, ca e josnic chiar, dar n-o spun. O las sa se inteleaga.

Cum sa facem sa atragem atentia, sa zicem ca nu e bine? „Cine" sa atragem. adica noi… cei discriminati, cei care nu vor, care nu au maini de bagat in genti si buzunare. Sa scriem la ziare… „Elevi, tineri absolventi ai unor facultati(!), someri, ministri, contabili etc. solicitam abrogarea legii spagii. Cei care doresc sa contribuie pot sa nu dea spaga si sa nu ia spaga. Orice ajutor e binevenit. Pentru detalii, consultati Constitutia." Asa? Ar fi o idee. Ma indoiesc ca ar da rezultate, ca cei carora le scriem nu apuca ziarul de dimineata. Sunt ocupati cu somnul de frumusete ca „ sa dea bine pe sticla ".

Orice actiune necesita timp de gandire si apoi de facere. E timpul de facere acum, ca tot ne gandim de 15 ani incoace cum s-o dam si cum s-o dregem. Si in ritmul asta, mai avem nevoie de inca pe atat sa ne trezim.

Cine a spus ca in Romania banul nu circula s-a inselat. Cum sa nu circule? Gospodina ia banul, il da la doctor. Doctorul trece pe rosu, il da la politist. Politistul rezolva o problema, il ia de la prieten. Prietenul e prieten cu un gospodar, care, intamplator, l-a ajutat intr-o chestiune si preia moneda. Si tot asa. Cum sa nu circule, domnilor? Si gospodina da, si iar da.Interesant cerc vicios!

Ne-am tot gandit…o sa facem…dar am uitat ceva. Pana la urma a cui e vina? De unde a plecat banul? Intai a fost oul sau gaina? Cineva a stat cu mana intinsa sau a bagat mana in buzunar. Cine e tapul ispasitor? Pai cum cine? Omul. ca doar cine? Avem atatea pretentii de superioritate ca n-avem loc pe strada cand trecem. Si le manjim cu fapte din aste mici. Macar de-ar fi ceva spectaculos. Sa poti sa zici „ bai X-ule, am facut o treaba azi. m-am dus si am dat banu'! Iti dai seama ma'? Am dat banu'!" Dar nu poti. Pentru ca mai sunt o suta ca tine, o mie, zece mii si creste… si n-ai sa fii niciodata altfel. E la moda sa dai si sa iei spaga. Pacat ca a noastra casa de moda a dat faliment si acum umblam ca bezmeticii dupa unu' si altu' dupa care sa ne luam. E vorba de coruptia asta mica, unde, cat ai fi de corupt n-ai cum sa te afirmi ca sunt altii mai sus ca tine, mai grei care o conduc pe cea mare. Pai atunci, la ce bun? Facem buzunarul gros la altii care il subtiaza pe al nostru. As vrea sa spun ca aici nu e vorba e frica, de indiferenta, ci de prostie. Dar nu spun. O las sa se inteleaga.

Nimeni nu spune sa fim perfecti. Nimeni nu cere unei natiuni un procentaj nul al coruptiei, dar toti ne privesc de sus ori din fata, avand in vedere ca suntem ultimii…

Spaga reprezinta venitul neimpozabil al unora care si asa, au buzunarele burdusite. E un al doilea salariu care poate fi oprit. Trebuie numai sa vrem. In locul reflexului bine-stiut de acum, sa avem curajul sa zicem NU. Bineinteles ca pe moment, totul o sa para o idee proasta, insa, incetul cu incetul o sa dispara mentalitatea asta necompatibila cu cerintele unei democratii la care cu totii aspiram.

Sa fie, deci, un gest la unison, Sa punem cu totii umarul la treaba. Suna a slogan comunist, dar e cat se poate de adevarat. E responsabilitatea fiecaruia sa-si pazeasca banul sa nu se transforme in spaga.La cat de scumpa a devenit viata in ziua de azi, demnitatea romanilor a ajuns sa se vanda la un pret minimal. E pacat daca s-a ajuns aici, avand in vedere ca in cartile noastre de istorie exista oameni care au reusit si altfel. Fara spaga.

Autoarea: O. Langa - Sursa: Internet - campania Nu da spaga!

25 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Da, am dat mici sau chiar mari atentii de fiecare data cand am simtit ca omul respectiv si-a facut mai mult decat datoria fara a astepta o recompensa din partea mea. Argument? Nu stiu, probabil e de vina sistemul in care am fost crescut, care m-a invatat ca statul nu ii apreciaza niciodata pe cei care merita, ca trebuie sa ii multumesc intr-un fel celui care mi-a facut un serviciu nu pentru ca din asta traieste, ci pentru ca asa a simtit ca trebuie si i-a pasat de mine.
Am refuzat in schimb si sper sa pot refuza si de acum incolo sa dau spaga celor care au incercat sa ma constranga sa o dau, preferand uneori sa dau mai mult altcuiva. Argument: imi displac profund cei care incearca sa imi forteze mana si sa ma tina de fraier.
In plus, intotdeauna atentiile le-am oferit numai DUPA ce mi-a fost rezolvata problema, niciodata inainte.

regis
| regis a răspuns:

@anonim - perfect de acord, de aia am si evitat cuvantul, preferand acele "mici atentii" din paranteza, chiar si atunci cand nu sunt mici.
Spaga evit sa dau, am constatat de nenumarate ori ca se poate si fara si atunci cand cineva pretinde spaga nu face decat sa ma ambitioneze si sa ma motiveze in a-mi atinge scopul peste vointa lui.

| Arthur a răspuns:

Să le luăm pe rând : la doctor dai şpagă şi s-ar putea să ai surprize, dar dacă nu dai e şi mai frumos. Când eşti imobolizat pe targă nici măcar nu o mai poţi lua la goană pentru a putea muri liniştit în patul tău. Şi încă ceva ce era să uit : de multe ori îţi spun în faţă aşa zisul scor.
Profesorii nu cer dar vezi cum se comportă şi cum notează un elev sau student vai mama lui, dar care face parte dintre contribuabili şi comportamentul aceluiaşi profesor faţă de un elev care nu binevoieşte să contribuie la bunăstarea domniei sale.
Cu funcţionarii scapi în general mai uşor, în funcţie de problemă ( mă refer la probleme minore ).
La poliţie sau mai îndreptat puţin lucrurile, dar aici şpaga e grasă în general.
Dau două posibile explicaţii : una e că suntem la porţile orientului a cărui obiceiuri le împrumutăm şi noi. Doi, anii de comunism care ne-au învăţat cu prisosinţă aceste obiceiuri şi care a inversat esenţa acelui proverb : dacă dai nu ai, transformându-l în : ia nu da să vezi cum n-ai.

| ellene a răspuns:

La doctor da, de teama ca daca nu ii dau isi bate joc de mine. Cu spaga mai ai o sansa... mica ce-i drept, daca nu e destul. Celorlalti nu.

| Brotacelu a răspuns:

Pai da asa cum?! Daca nu dai de buna voie iti spun ei de la obraz ...asa ca nu mai e loc de alte comentarii.
La doctor sigur dai "onorariul" si pentru o operatie banala de apendicita... mi se pare ca este 350 RON.
La profesor nu am dat niciodata.
La functionar iar nu am dat.
La politist... big grin am dat de buna voie laughing)

| Brotacelu a răspuns:

Anonimule... pai ai curaj sa nu dai "dreptu" la doctor pentru o operatie? Nu cred! Cand ti-o spune ca te opereaza maine daca ii dai ceva si cand iti spune ca te opereaza cand isi aduce aminte... cum e? dai sau nu?

| Brotacelu a răspuns:

@anonim, teoretie ...ca practica ne omoara pe toti laughing

| 334499 a răspuns:

Pana acum pot face o statistica
la doctor in 70 % din cazuri am dat mici atentii pentru ca e in joc sanatatea mea si nu vreau sa fiu luat in bataie de joc
la profesori in 15 % din cazuri cand ajung in situatii "extreme" happy am dat spaga
la politist nu mi s-a intamplat pana acum dar sigur as fi apelat la o spaga intr-o situatia fara "scapare"
deci spaga e la ordinea zilei

| 334499 a răspuns:

@Criticul nu eu am inventat-o si nici nu sunt eu cel care ar putea sa opreasca fenomenul.
Ca sa ma critici mai intai ar fi trebuit sa-ti pui mai intai niste intrebari sa zicem mai exceptionale: -N-ai da spaga la politie intr-un caz in care daca ai da nu ai mai fi bagat dupa gratii?
-N-ai da spaga unui doctor daca stiind ca o operatie avand un risc ridicat ti-ar putea pune in pericol viata?
Oricum fie ca vrei fie ca nu, in spitale(in Romania) daca nu dai mici atentii in calitate de om normal, esti luat in bataie de joc in cele mai multe cazuriwinking

| olijertiu a răspuns:

La doctor nu deoarece nu ma duc si daca ma duc nu dau un leu sau un ban devil la profesori nu ca nu e nevoie si asa iau numai note bune(10, 10, 10chatterbox) si la restul nu dau inca sau nici nu am sa dau, dar pentru ca nu am ajuns in situatia data nu pot comenta pe baza acestui subiect.Cat despre mici atentii. o cafea sau o sticla de ceva nu strica macar arati recunostiinta pentru un favor sau ceva de genul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU.straight faceSunt minoră, am 13 ani. Dacă mă vede doctorul, profesorul etc. îşi face o părere proastă despre mine şi despre părinţii mei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.
Pentru ca tot eu ii platesc.
@trilulilu89-Si va mai plangeti ca in Romania se umbla numai cu spaga.Tot voi i-ati invatat, tot voi o sa suferiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@trilulilu89-atunci de ce ii mai platesc?
De ce imi opreste un sac de bani din salariu?
Ca sa ajung pe mana lor si sa le mai dau vreo 5 salarii de ale mele numai pentru a imi schimba cearsafurile?(medicii)
Pana acum m-am ferit de treburile cu politia... Dar daca esti constient nu vei ajunge dupa gratii.
Si daca e sa fie cineva vinovat, cred ca ar trebui sa isi ispaseasca pedeapsa.
Din cauza spagii sunt hotii si criminalii liberi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea corecta ar trebui sa sune astfel:
Te-ai decis ca de azi sa NU mai dai spaga? Nici la doctori, functionari, politisti (inclisiv "mici atentii")?

Terminati cu rastalmacirile situatiei, fiti cinstiti fiecare cu voi insiva: nu mai gasiti scuze pentru spagi cerute sau date...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Blufarea. Cazul des intilnit al candidatilor la admiterea in invatamintul superior de stat, unde secretarele manifesta o reticenta in a furniza toate informatiile necesare inscrierii. Pentru a preintimpina intirzierile provocate de neglijenta lor in serviciu, si pentru a pacali sistemul-spaga, se propune urmatoarea varianta: candidatul apare in secretariat cu un buchet de flori si o punga ce promite cadouri (sampanie, ciocolata, etc). La vederea florilor si a pungii, secretarele prevad festinul si devin cooperante. Dupa rezolvarea inscrierii, candidatul pleaca la fel cum a venit, cu florile & punga, fara sa dea nimic, cu exceptia unui "buna ziua".
- iata o idee pe care eu o voi aplica -

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana si un orb ar trebui sa fie la curent : http://www.nudaspaga.ro/......20stie.jpg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu pe cine indopi? http://www.nudaspaga.ro/......pi%204.jpg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spaga poate cauza moartea - iata de ce http://www.nudaspaga.ro/......oartea.jpg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nem!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nem, nein, non, no.
argument? fac campanie anti-spaga.
lupt impotriva spagilor.
Dar tu? Dai? Primesti?
Huooo...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut brotacelu
Spaga poate cauza moartea - iata de ce http://www.nudaspaga.ro/......oartea.jpg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca un doctor cere bani, o suma X pentru o operatie, cum zice brotacelu, doctorul e obligat sa dea o chitanta in schimbul banilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul "regis" nu se poate numi spaga

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga brotacelu
dupa cum se vede toti anonimii au raspuns si au fost calificate ca inteligente "toate raspunsurile" FARA Exceptie
asta inseamna ca poti sa aplici aceste "teorii" in PRACTICA fara teama, ele au fost apreciate de cateva persoane
raspunsurile DA sunt sub forma de idei, du-te acum in lume si pune-le in practica.
STIU cum sa te INCURAJEZ: iti dau mana libera sa le aplici cum poti mai bine toate aceste idei
dupa un timp de Tatonari, le vei aplica pe banda rulanta
stiu ca poti - sper ca ti-am raspuns la provocare/intrebare;-)

| eveline_9271 a răspuns:

Traim in romania. Nici cu "R" nu merita scrisa. Daca nu dai spaga nu se uita nimeni la tine. In special doctorilor. Profesorilor le oferi din asa zisul bun simt. Cu politistii nu am avut de a face.