| Camelia_7710 a întrebat:

Ce alegi? Avocat sau politist? Argumenteaza raspunsul.kiss

13 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Le poti combina pe amandoua.In cadrul Academiei de Politie e Facultatea de drept.Si oricum ca politist trebuie sa stii legile deci oarecum sunt legatebig grin

| Cσσкiє a răspuns:

Avocat, mi-ar plăcea sa stau comod si sa câştig bani pentru minciunile pe care le zic.

| Ana a răspuns:

Avocat, pai pentru ca se castiga mai mult happy

| →βσσblėėŝ←׃╳ a răspuns:

Avocat pe langa ca te alegi cu mai multi bani, nu iti pui viata in pericol happy

| Farcas a răspuns:

Avocat.Pentru ca imi place sa fac dreptate blushing E o meserie mai bine platita si de altfel nu e nici asa riscanta ca cea a politistului.In politie sunt mai multe riscuri, cu pistoale, focuri, arme, criminali.nu`mi place :-s

| Alice_6278 a răspuns:

Mmm... Buna!

Eu aleg Avokat.

Argumentez.
Deoarece in primul rind venitul este mai mare si ca de obicei stai in fotoliu si verifici dokumente
insa a fi politzist este cam nu stiu cum sa zic."mai inkordata meserie"

Nu sthii daca vei ajunge sa apuci ziua de miine ori nu

In fine ambele meserii sunt grele si perikuloase.

Parerea mea:*

| Sperietoarea a răspuns:

Eu personal asi alege avocat pentru ca e o meserie buna si esti in siguranta.

Răspuns utilizator avertizat
| masly a răspuns:

Politist sa amendez toti dusmani meilaughing))))))))

| deyanne a răspuns:

Avocat

| inloved a răspuns:

Avocatii sunt buni psihologi ce stiu sa manevreze mintea judecatorului, a martorilor si a persoanei suspecte, spre deosebire de avocati politistii de obicei folosesc forta fizica, ceea ce creeaza mai multe antipatii din partea cetatenilor.
Alegind profesia de avocat vei fi un liber profesionist, adica, ai un caz de rezolvat si il cistigi ai bani, daca nu... Politistii au un salariu stabil, desi primesc mai putin decit avocatii. Aa, si inca o deosebire mai funny:cind esti politist ai o uniforma ca toti ceilalti, cind esti avocat, iti permiti ce costum iti doresti!
Ia gindeste-te si tu:ce suna mai impunator, sigur pe sine, puternic, inteligent si carismatic: a-v-o-c-a-t sau p-o-l-i-t-i-s-t? Pupicey!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca avocai...happy e o meserie mai banoasalove struckhappy

| vasilegheorghe09 a răspuns:

Salut, cam sunt in situatia asta, am terminat dreptul, si nu vreau sa fiu avocat pentru ca avocatul in procesele penale apara suspectul si de multe ori minte sau zice la suspect sa minta cu privire la starea de fapt pentru ca suspectul sa scape. In celelalte feluri de procese avocatul mai minte pentru a reprezenta pe cel care il plateste, si avocatura ii meseria unde is cele mai multe infacturi(cred ca am scris corect pluralul de la infact). Ca avocat esti foarte stresat. Politisti insa prin meseria lor is de partea dreptatii chiar daca uneori mai gresesc.