| Ionut99a a întrebat:

Un atv de 125 cmc trebuie inregistrat la primarie sau il inmatriculez ca motocicleta?
Cel de la care l-am cumparat mi-a zis sa merg direct la primarie, dar acolo m-au trimis la inmatriculari.
Cum fac?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Acel ATV trebuie inmatriculat. La primarie se inscriu doar ATV mici, care se incadreaza in categoria moped (cvadriciclu usor), cu CC de maximum 50 cmc.
Conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, citez:
"ART. 23.(1)Se înregistrează de către consiliile locale numai mopedele, tractoarele care nu se supun înmatriculării, maşinile şi utilajele autopropulsate utilizate în lucrări de construcţii, agricole, forestiere, care păstrează caracteristicile de bază ale unui tractor, şi troleibuzele omologate, potrivit legii, de către Regia Autonomă "Registrul Auto Român", precum şi tramvaiele, maşinile şi utilajele autopropulsate utilizate în lucrări de construcţii, agricole, forestiere, care nu păstrează caracteristicile de bază ale unui tractor, şi vehiculele cu tracţiune animală."
Conform Codului rutier, citez:
„21. moped - autovehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric. Este asimilat mopedului cvadriciclul uşor, astfel cum este definit la pct. 6 partea A din anexa nr. 1 la secţiunea 4 din Reglementările privind omologarea de tip şi eliberarea cărţii de identitate a vehiculelor rutiere, precum şi omologarea de tip a produselor utilizate la acestea - RNTR 2, aprobate prin Ordinul ministrului lucrărilor publice, transporturilor şi locuinţei nr. 211/2003, cu modificările şi completările ulterioare; "
Conform Ordinului nr.211/2003, cu modificările şi completările ulterioare, citez:
"6. Categoria L6e - cvadricicluri uşoare, respectiv vehicule cu 4 roţi a căror masă la gol este de cel mult 350 kg, exclusiv masa acumulatorilor în cazul vehiculelor cu tracţiune electrică, având viteza maximă constructivă de cel mult 45 km/h şi echipate cu un motor:
a) cu o cilindree de cel mult 50 cmc dacă este un motor cu ardere internă cu aprindere prin scânteie, sau
b) cu o putere maximă netă de cel mult 4 kW dacă este un alt motor cu ardere internă, sau
c) cu o putere nominală continuă maximă de cel mult 4 kW dacă este un motor electric."

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie înmatriculat. Doar cu mopedele merge la primarie

| Ionut99a explică (pentru suntserios):

Am vazut si atv-uri inregistrate la primarie, nu doar mopede. Stii vreo lege despre cati cmc trebuie sa aiba cele inregistrate?

| suntserios a răspuns (pentru Ionut99a):

Tot ce trece de 50cc trebuie inmatriculat. Ti a dat @Ioandelasal, promt ca de obicei, legea

| Ionut99a explică:

Multumesc mult pentru sfaturi. O sa merg atunci cat mai repede la inmatriculari, mai ales sa nu depasesc termenul legal.